Helge meelega mustast reedest

No nii ja kohal ta jälle ongi! Must reede. Jõulueelne ostuhullus saabub homme.


Kaupmehed võistlevad omavahel, kellel on suurem. Allahindlusprotsent. Must reede ehk ameerikapäraselt Black Friday tähendab tõelist ostuhullust – poed on lahti poole ööni, inimesed tunglevad kaubanduskeskustes ja jooksevad soodsama kauba nimel üksteist pikali. Kaupmehed vaatavad seda naeratades pealt ja loevad mõttes raha. Keskmiselt ostetakse USAs sel päeval kaupu ja teenuseid enam kui 20 miljardi dollari eest. Eesti niisuguste summadeni ei küündi, aga osta meeldib ka eestlastele. Ja kui soodsamalt saab, siis palju.

Inimesed ootavad seda päeva, sest siis saab jõuluoste soodsamalt teha. Ühtpidi võttes, mis sellest siis halba on, et ostja saab niigi kulukal jõuluajal veidi säästa ja rahvas tekitab käivet. Ostetakse ju nagunii, sest jõulud on juba selline aeg. Aga teistpidi laotakse selles massipsühhoosis ostukorvi ka palju sellist, millega hiljem midagi peale pole hakata. Siis saabub musta reede asemel must masendus mõttetult kulutatud raha ja ka aja pärast.

Niisiis, võtaks rahulikult! Kes isekootud sokke kinkida ei taha, kinkige kõige väärtuslikumat! Aega ja mõnusaid mälestusi! Need kuluvad meile kõigile ära.

MERIKE KASK

blog comments powered by Disqus