Heldur Läänel nägi trükivalgust kolmas luulekogu

Eesti ilukirjandus on taas uue teose poolest rikkamaks saanud. Põltsamaalasel Heldur Läänel, kes ametilt MTÜ Jõgevamaa Ühistranspordi Keskus juhatuse liige, nägi trükivalgust kolmas luulekogu, mille alapealkirjadeks on “Varesejalad valgel paberil”, “Ilus elu” ja “Kaugelt kostab kevadet”.

Raamatu autori sõnul soovitas üks kirjandusega tegelev inimene tal pärast teise luulekogu ilmumist mitte nii ruttu uut luuleraamatut trükki anda, vaid veidi hoogu pidada. “Mõistan suurepäraselt, mida ta just nimelt sellega mõtles. Klassikalises mõttes ma aga  luuletaja pole ja “päris” luuletusi ei kirjutagi. Kui maalikunstist paralleeli tõmmata, olen  ilmselgelt naivist ja seetõttu sümpatiseerib Viljandis asuv Kondase keskus. Minule on esmatähtis protsess. Mõni õnnestunud riimijupike on kokku traageldatud ülejäänud tekstiga, mõni teema vajab minu enda peas kiiret lahendust. See nõuabki n-ö puusalt tulistamist ja kvantiteeti. Sekka tulevad ka mõned õnnestumised. Ise arvan, et minu mõtted on maalähedaselt inimlikud ja igapäevased, kuigi suurt luulet sellele üles ei ehita. Ise teen ja ise kirjastan, müün kapsa-, kartuli- ja käsitöömüüjatega laadal ühes reas, küllalt süütu tegevus. Ehk tekitan vaid huvi luule vastu,” märkis harrastuspoeet.

Luuletustes sotsiaalsed sõnumid

“Ennekõike on mu luuletused sotsiaalse sisuga, nendes leidub huumorit ja ka musta huumorit. Tean, et mõnigi isik on end ära tundnud minu luuletuste inspiratsiooniallikana,” lausus Lääne. “Olen kartnud, et minu luuletustest paistab välja mõne professionaalse luuletaja stiil. Noorusaastatel olin tõeliselt vaimustuses Hando Runneli loomingust, mis sümpatiseerib tänaseni. Nooremast põlvkonnast on andekaks luulemeistriks Kristiina Ehin. Pean igati lugu ka tema isa Andres Ehini loomingust.”

Luulekogu on jõudnud raamatukogudesse

Heldur Lääne on uue luulekogu annetanud Jõgevamaa raamatukogudele. “Raamatukogu lugejalt sain ka esimese tagasiside – see oli omapärane, teadagi, mida mõeldi. Minu üllitis võiks väikese tiraaži tõttu olla ka bibliofiilide huviorbiidis kui teatud mõttes haruldus.”

Johannes Haav, kes esimeste hulgas luulekogu kingituseks sai,  ütles, et teda lummab autori mõttearendus. “Luuletustel on oma iva ja nad ei jäta lugejat ükskõikseks,” kinnitas ta.

Heldur Lääne sõnul tuleb tal nüüd kirjutamises pikem vahe sisse. “Olen lugeja valuläveni jõudnud ja praegu rohkem seda ei ekspluateeri. Samas on hea meel, et olen saanud nii mõnegi inimese luuleridu lugema panna, kas siis vana harjumuse ülessoojendamisest, uudishimust või ka sportlikust huvist, et kas mina ka sellega hakkama saaksin. Nii paljud on jutuajamistes tunnistanud, et kirjutavad sahtlisse. Võib-olla eeskujuga suudan mõne inimese avaldama meelitada. Samas on kahju tõdeda, et vist olengi ainuke mohikaanlane tänasel päeval selles vallas meie kandis,” lisas ta.

“Loodan, et mu parimad luuletused on veel kirjutamata, mistõttu pole seni korraldanud ka avalikke esitlusi, luuleõhtuid ega –hommikuid, ” ütles Lääne.

Varesejalad valgel paberil

Ilus elu

Kaugelt kostab kevadet

Heldur Lääne

Kujundus Riina Soom

Trükk OÜ Vali Press

156 lk 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus