Heino Põldoja tegi Avinurmes sangpommiajalugu

Möödunud laupäeval Avinurme gümnaasiumi spordisaalis peetud lahtistel sangpommivõistlustel Heino Ambose karikatele võistlesid selle spordiala tugevamad mitmetest põlvkondadest ja Eestimaa piirkondadest. Võistluste naelaks kujunes Jõgeva spordiveteran Heino Põldoja säravalt väärikas tulemus.


Neljandat korda Avinurmes peetud võistluste korraldamiseks on idee andnud selles paigas elav Heino Ambose, kes Eesti üks kõige aegade edukamaid sangpommisportlasi. 1978 aastal rebis ta Kallastel, Peipsi Mängudel 32kilogrammist sangpommi 301 korda ja ühel treeningvõistlustel koguni 495 korda. Neid tulemusi pole seni keegi veel korranud.

Tänavuste võistluste noorim osaleja oli seitsmeaastane Saskia Kull Pärnumaalt Paikuselt. Ta rebis 60 korda kolmekilogrammist sangpommi, võisteldes ainsana kuni viieteistkümne aastaste tüdrukute vanuseklassis sai konkurentsitult esikoha. “Sangpommisport on huvitav. Mulle meeldib ka joosta ja ujuda,” lisas ta.

“Võtsin lapselapse treeningule ja võistlustele kaasa. Ta vaatas algul pealt, siis pani aga oma jõu ja oskused ise proovile,” ütles Saskia vanaema Malle Tikko. Ta võistles kuuekümnendates aastates naisveteranide vanuseklassis (samuti ainsana ) ning rebis 510 korda kaheksakilogrammist pommi.

“Jõudu on mulle andnud maatöö, mida olen teinud farmis. Energiat ammutan ka suhtlemisest lapselastega, keda mul kokku viis. Üks neist elab koos ema ja isaga Ameerika Ühendriikides,” ütles Malle Tikko.

Sangpommispordi kõrgklassi näitas võistlustel seitsmekümnendates aastates meesveteranide vanuseklassis esikoha võitnud jõgevlane Heino Põldoja, kes rebis 12kilogrammist pommi 1330 korda.

“Enesetundel pole viga midagi. Vaid pihu läks veidi villiseks. Kahju, et tund aega järjest rebida ei õnnestunud,” ütles Põldoja pärast võistluse lõpetamist. Palamuse kandis elav võistluste peakorraldaja, Eesti Sangpommispordiliidu president, Ülo Kuusk nimetas Heino Põldoja saavutust silmapaistvaks, kuid mitte ületamatuks.

Kuusk oli ka võistlustules seitsmekümnendates aastates meesveteranide hulgas ja võitis esikoha 16kilogrammise sangpommi rebijate hulgas. “Kümme aastat tagasi tõstsin ma puudast sangpommi ühe käega 650, nüüd aga 555 korda. Üldkokkuvõttes võin endaga igati rahul olla,” tunnistas ta.

“Vahel öeldakse mulle, et ära liigselt punni. Olen ikka sangpommisporti harrastanud, sest see kasvatab iseloomu ja võitlustahet. Tervisemured mind ei kimbuta ja perearsti vastuvõtulgi on tulnud harva käia,” rääkis Jõgevamaa spordimees Rein Metjer, kes veteranidest paremuselt kolmas (rebis 12kilogrammist pommi seitsekümmend korda).

Reinu poeg Andres Metjer võistles 1958-1998 sündinud meeste hulgas. 32kilogrammist pommi rebis ta 67 korda ja saavutas esikoha, 24kilogrammise pommi tõstmisel (125) korda jäi aga teiseks.

“Muljed on väga head. Iseäranis rõõmustab möödunud aasta tulemuste ületamine. Tunnen hingekosutust, et olen sangpommirahvale meelde jäänud ja Ülo Kuusk korraldab koos oma abilistega minu nimega seotud võistlust,” ütles Heino Ambos, kes edukamatele karikad kätte andis.

“Avinurmes peetav traditsiooniline võistlus, paistis seekord silma ka võistlejate arvukuse poolest,” ütles Jõgevamaa Spordiliit Kalju eestvedaja Uno Valdmets. Kohale tulema ajendasid teda ka sugulussidemed. Nimelt on Ambos Valdmetsale õemees.

Organiseerimistoimkonnas panustas võistluste kordaminekusse ka Heino Põldoja, kes oli võistluste sekretär. Spordisündmustele aitas kaasa Avinurme vallavalitsus.

JAAN LUKAS

 

blog comments powered by Disqus