Heino Ilves loobus suitsetamisest 42 aastat tagasi

“Kui ma oleksin edasi suitsetanud, poleks ma tänaseni elanudki,” ütles endine Jõgeva Teedevalitsuse juhataja ja praegune Jõgeva meeskoori Mehis president Heino Ilves, kes tõmbas viimase sigareti 42 aastat tagasi.

Oma esimesed suitsud proovis Heino Ilves ära juba poisieas.

 “Mäletan, et kord jäin suitsetamisega emale vahele ja sain tublisti tõrelda. Vist 1944. aastal pakkus üks vanem poiss mulle aga Havanna sigarit, mis südame pahaks ajas ja kogu organismile halvasti mõjus. Üliõpilasaastatel hakkasin siiski regulaarselt suitsetama. Üritasin sellest mitu korda loobuda,  kuid alustasin jälle uuesti,” meenutas Ilves.

Lõplikult otsustas Heino Ilves suitsetamise maha jätta 1966. aasta jaanipäeval. “Rääkisin oma plaanidest sugulastele, kelle hulgas mitmed suitsumehed olid. Nemad aasisid, et ega sa suitsetamist jätta suuda ja kui seda teedki, ega keegi sind kontrollida saa, kas sa kusagil omaette sigaretti ei süüta. Minu otsus oli aga kindel ja alates sellest ajast pole mul suitsetamise vastu mingit huvi tekkinud. Arvan, et suitsetamisest loobumiseks on kõige olulisem tahe ja järjekindlus. Kui oled juba sellise otsuse vastu võtnud, siis ole mees ära oma sõna murra,” lausus staazhikas mittesuitsetaja.

“Kui suitsetamise maha jätsin, ei saanud ma kohe arugi, et tervis paremaks muutunud oleks. Olin siis kolmekümne viie aastane ja tervis oli üldiselt korras. Küll aga usun, et tänu lõplikule hüvastijätmisele sigarettidega on mul rahuldav tervis tänaseni. Võimalik, et suitsetades poleks ma nii vanaks elanudki,” lisas seitsmekümnendates aastates mees.

Heino Ilvesest on saanud praeguseks suitsetamise veendunud vastane. “Parem ennem harva pits kangemat võtta kui suitsetada. Ma ei kannata praegu olla suitsetajatega ühes ruumiski ja olen rahul, et baarides ja restoranides suitsetamine ära keelati. Eriti kurvaks muutun siis, kui näen tänaval suitsetavaid naisi ja emasid. On tulnud ette, et tuletan neile selle harjumuse kahjulikkust meelde. Samuti olen kõvasti pahandanud koolipoistega, kellel sigaretid suus.”

Küsimusele, kuidas suhtutakse suitsetamisse meeskooris Mehis, vastas Heino Ilves: “Õnneks suurem jagu meie koorilauljaid ei suitseta, mis on igati teretulnud, sest nikotiin rikub ka lauluhäält.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus