Hea tahtmise juures on noortel võimalik Jõgevamaal suveks tööd leida.

Üks võimalus on töölaagrid, kuid neid igas vallas ei korraldata. Teadaolevalt on erinevaid töövõimalusi leidnud õpilased Põltsamaa vallas, kus on käimas, tulemas või lõppenud töö- ja puhkelaagrid viies erinevas piirkonnas. Kokku saab laagrites töötada umbes sada last.

Oluline on koos midagi huvitavat teha

Pajusi vallas lõppesid taolised laagrid Aidu ja Pisisaare kooli juures, Pisisaares avaneb võimalus koos tööd teha veel ka augustis enne kooliaasta algust.

Taoline laager toimiub ka Saduküla Põhikooli juures Puurmani vallas ja Laiuse Põhikooli juures Jõgeva vallas. Jõgeva linn pakub juuli lõpus tööd 13-16-aastastele noormeestele. Kuigi tasu makstakse 15 krooni tunnist ja tööd pakutakse vaid käputäiele, on tahtjaid vähevõitu.

Töölaagrid on üsna erinevad, tööaeg kestab kahest nelja tunnini, mõnel pool makstakse üsna korralikku tasu, teisal aga on rahaline tasu minimaalne või puudub üldse. Küll aga saavad väikesed töölised üheskoos pärastlõunal mõnusasti aega veeta ja mõne preemiareisi.

Jõgeva aleviku noorteklubi ?JANK? korraldab näiteks talgud ?Staadion korda?, kuhu oodatakse nii noori kui ka kõiki teisi kohalikke elanikke, kellel asja vastu huvi. Tasu küll töö eest ei maksta, kuid pärast korrastustalguid on meeldiv staadionil võistlusi läbi viia ja rahvusvahelist noortepäeva tähistada.

Suveks pakuvad tööd ka ettevõtted

Puurmani Põllumajandusühistu pakub umbes paarikümnele noorele võimaluse tööd teha. Praegu käiakse ilusate ilmadega põllult kive korjamas ja makstakse lastele töötasu 15 krooni tunnist. Mõnel aastal on noored käinud suve lõpul ka viljapäid korjamas.

Põltsamaa Felix võtab tööle umbes 150 hooajatöölist, nende hulgas ka õpilasi alates 17. eluaastat.

Kaiaverre aga otsitakse maasikakorjajaid, eriti oodatud on noored. Maasikakasvataja sõnul hakatakse marju noppima tõenäoliselt järgmisel nädalal, tavaliselt on olnud töölisi kahekümne ringis, enamikus õpilased. Töö on olnud korralik, lastega on perenaine igati rahul.

Hektariliselt põllul korjatakse hooajal ilusa ilmaga marju iga päev, lisaks üsna korralikule tasule on hoolsa töö puhul aidatud ka bensiini ja marjadega. Maakonnalehe andmetel on mõned lapsed saanud tööd ka Torma vallas asuvas osaühingus Sadala Agro.

Peipsi ääres suvel tööd jätkub

Peipsi äärsetest Kasepää ja Pala vallavalitsusest öeldi, et töölaagreid lastele ei korraldata, aga tegevust on neil küll, kasvõi kodustes majapidamises. Tööd pakutakse ka rohimisel ja kõplamisel, samuti kasvuhoonetes kurkide korjamisel. Tasuvamatel töödel makstakse noortele isegi kuni 25 krooni tunnist.

Üksikud suuremad kurgikasvatajad võtavad endale töötajaid ka pikemaks ajaks ja lepingutega. Lepinguid hakatakse sõlmima aga juba kevadel. Kasepää vallas on tööd leidnud nii kohalikud lapsed kui suvitajad ja ka üksikud võõrad, aga teadjate sõnul töötegijaid just väga palju ei ole.

Saare ja Pala vallas elab mitmeid maasikakasvatajaid, kes samuti suvel tööjõudu vajavad. Pala vallas on ka suvilaomanikke, kes on otsinud endale tööjõudu näiteks paariks päevaks nädalas. Kes ikka tööd teha oskab ja tahab, see rakendust leiab.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus