Hea haridus saab alguse heast koolist

Riigi ja kohalike omavalitsuste kohus on aga tagada kõigile noortele parimad võimalikud tingimused selle ihaldatud hariduse omandamiseks ning järgnevatel aastatel peamegi pilgud suunama nii koolimajade ehituslikule olukorrale kui ka hariduse sisulisele poolele.

Vanade koolimajade renoveerimisel ning uute ehitamisel peaks pisut kaugemale tulevikku vaatama ning arvestama, milline on demograafiline olukord näiteks viie aasta pärast, et ei tekiks olukord, kus uus koolimaja küll valmib, kuid õpilasi napib.

Kooliastmed eraldi

Oluline on siinjuures aru saada, et alg-, põhi- ja keskkooliastmes on õpilastel erinevad vajadused, soovid ja harjumused ? maailma ja nüüdseks ka juba Eesti praktika näitab, et see sünergia, mis tekib puhtakujulises gümnaasiumis, on väga tugev ning pisikestel põnnidel on märksa parem ja turvalisem õppida koolis, kus on vaid algkooliklassid.

Kogu koolivõrgu arengu juures tuleb olla realist ning arvestada stsenaariumiga, kus paljudest praegustest keskkoolidest saavad põhikoolid ja põhikoolidest algkoolid. Lähiaastatel peame vastu võtma otsuseid, mis kindlasti esialgu paljudele inimestele ei meeldi, kuid loodetavasti saadakse aru, et need otsused tagavad meie lastele parimad tingimused õppimiseks ning konkurentsivõimelise hariduse.

Koolivõrgu kujundamisel peab ka arvestama, et kindlasti peab laps saama käia algkoolis kodu vahetus läheduses, põhikooli ja keskkooli õppima asudes on aga omavalitsuste ülesanne korraldada transport nii, et kodunt kooli jõudmine ei võtaks aega üle poole tunni.

Hea Kool

Parimate lahenduste väljatöötamisega kohapeal on alustanud ka maavalitsus koos omavalitsuste ja Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusega ning kevadeks loodame saavutada jõgevamaalastega kokkuleppe, millist koolivõrku maakond vajab ning seejärel saame juba hakata seda kujundama.

Häid koole on Jõgevamaal ka praegu palju, kuid me oleme võtnud eesmärgiks neist teha Head Koolid ? koolid, kus oleks õpilastel hea õppida ning neid toetaksid tänapäevased võimalused ja parimad õpetajad.

Üheks Hea Kooli tunnuseks on ka sõbralik õpikeskkond. Jõgevamaa on juba viimased kaks aastat olnud Rohelise kooli projekti vedajaks. Ma loodan, et kõikides koolides kannab täna vilja ka ?kommipuu?, mille teid külastades olen toonud ning mille viljakuse eest hoolitsevad vallavanemad ja linnapead. Lisaks sellele puule saavad kõik maakonna koolid täna endale veel ühe puu ? Kalevipoja tamme. Loodan, et hoolitsete selle eest sama hästi kui kommipuu eest.

Jõgevamaa on Kalevipoja tegude maa ? just meie maakonnas on eeposekangelane korda saatnud rohkem tegusid kui üheski teises maakonnas, tamm on aga üks meie võimsamaid ja tuntumaid lehtpuid, kuninglikult uhke kasvu ja pika ea tõttu kutsutakse seda puude kuningaks. Ka rahvuseeposes ?Kalevipoeg? on see juba aastatuhandeid pühaks peetud puu olulisel kohal.

Soovin kõigile jõgevamaalastele, eriti aga pedagoogidele, õpilastele ja nende vanematele ilusat teadmistepäeva ja õnnestumisterohket uue kooliaasta algust!

Aivar Kokk, maavanem Kalevipoja tegude maalt

blog comments powered by Disqus