Harrastajad ja kutselised

Ei tea, kas majanduslangusest tingitud publikupuudust kartes või muul põhjusel, aga teatrit on sel suvel Jõgevamaal suhteliselt vähe tehtud. Külalistruppe veel on tuuritamas käinud, aga oma maakonna tegijatest oli senini „käe valgeks saanud“ vaid Tabivere Harrastusteater ja nemadki mängisid neljal juunikuu õhtul mulluse Hugo Raudsepa ainelise tüki täiendatud varianti.

Seda suurem on kindlasti publiku rõõm selle üle, et Saare Valla Metsateater tänavust hooaega vahele ei jätnud, vaid tõi välja Astrid Lindgreni jutustusel põhineva vabaõhulavastuse „Kalle Blomkvist ja Rasmus“, mida võib julgelt nimetada koguperetükiks ning milles löövad harrastajate kõrval kaasa ka kutselised näitlejad.

Paljud suhtuvad harrastusteatrite lavastustes kaasa tegevatesse proffidesse ilmselt kui peibutuspartidesse, kes peavad publiku kohale meelitama ja lavastuse rahalise poole päästma. Parematel juhtudel sünnib aga harrastajate ja proffide koostööst mõnus sünergia, mis annab positiivse impulsi mõlemale poolele. Eesti Draamateatri näitlejanna Hilje Murel tunnistas igatahes pärast „Kalle Blomkvisti ja Rasmuse“ esietendust, et sellises mõnusas kohas ja toredas seltskonnas teatri tegemine on suisa võimas kogemus. Publiku reaktsioonidki on harrastusteatri etendusel tihti spontaansemad ja vahetumad.

Saare Valla Metsateatri suvelavastus on sooja südame ja rõõmsa meelega tehtud asi. Jääb üle loota, et pooleteise nädala pärast Paduveres esietenduv Jõgeva Linna Teatri „Küüni täitmine” sellele väärilist lisa pakub. 

8. august 2009

blog comments powered by Disqus