Eelmise nädala lõpus informeeris neli klienti panka nende kontodel toimunud tehingutest, mis esialgse uurimise andmetel on tehtud kurjategijate poolt varastatud paroole kasutades. Tehingute kogukahju jääb alla 50 000 krooni, juhtumite kohta on edastatud teave Keskkriminaalpolitseile ning algatatud uurimine. Uurimise huvides ei ole võimalik nimetatud juhtumite kohta praegu detailsemat infot anda.
Paroolid on sattunud kurjategijate valdusse läbi vastava ründeprogrammi, mis kasutab ära operatsioonisüsteemide turvaauke ning suunab kliendi internetipanga asemel petturite poolt loodud võltsleheküljele, mille kujundus matkib internetipanka.
Võltslehekülg küsib klientidelt mitme parooli sisestamist nende koodikaardilt. Hansapanga internetipank ei palu kliendil kunagi sisestada korraga mitu koodi koodikaardilt, vaid ainult ühe. Kahtlustest internetipanga kasutamise juures palub pank kohe teatada klienditoele telefonil 6310310 või e-mailil hansa@hansa.ee.
Et internetipanga kasutamine oleks turvalisem, on oluline kasutada oma arvutis kaasajastatud viirusetõrjeprogramme ja tulemüüre, samuti vältida tundmatutelt aadressidelt saabunud manustega kirjade avamist. Hansapank soovitab ka kasutada internetipanka sisenemisel turvalisemaid vahendeid nagu ID-kaart või PIN-kalkulaator.
Alates juulist on Hansapank tarvitusele võtnud uue turvavahendi, mis võimaldab igal internetipanga kasutajal oma kontol toimuvat paremini jälgida. Nimelt näeb klient internetipanka sisenedes nüüd oma viimase internetipanga-seansi kuupäeva, kellaaega ja arvuti asukohariiki. Kui see erineb kliendi enda viimasest internetipanga kasutamise ajast ning asukohast, tuleks sellest koheselt teatada klienditoele.
Lisainfot turvalisema internetikasutamise kohta saab lugeda hanza.netis alajaotuses Turvalisus. Interneti-turvalisusele tähelepanu pööramiseks on ellu kutsutud ka programm Arvutikaitse 2009, www.arvutikaitse.ee.
Kristiina Tamberg,
Hansapanga meediasuhete juht