Hanna-Brita Kaasik laob uueks suusatalveks põhja

Esmaspäeval 20-aastaseks saanud Põltsamaa suusaneiu Hanna-Brita Kaasik on kinnitatud Eesti U23 suusakoondise liikmeks ning valmistub juba tõsiselt uueks hooajaks. Eesti suusaspordis valitsevast kriisist ei lase Hanna-Brita ennast häirida, vaid näeb selles isegi uut motivatsiooni. Just tema põlvkond võib spordiala maine päästa.


Lõpetasid hiljuti gümnaasiumi, mis edasi saab?

„Lähen õppima Tartu Ülikooli kehakultuuri, kuid esikohale jääb ikkagi sporditegemine, sest olen uueks hooajaks arvatud Eesti U23 koondisse. Arvan, et hea aja planeerimisega on võimalik suusatamise kõrvalt ka õppida. Samas ei pane ma sellele kõiki kaarte, sest pean ka tulevikule mõtlema. Kuigi ma ei pea kolme aastaga koolikursust läbima.”

Kuidas suvi on möödunud?

„Eelkõige trenni tehes, üldfüüsilise ettevalmistusega. Valmistun uueks hooajaks ning Põltsamaal on selleks väga head võimalused. Hästi palju käin jooksmas. Samuti kasutan Felixhalli jõusaali. Kuningamäel käin imitatsiooni tegemas ja sõidan palju rulli. Nii et ei saa viriseda, saan kodus olles treenida väga korralikult ja suurte mahtudega.

Ja ka päevakava on nii seatud, et eelkõige ikkagi trenn ja alles siis kõik muud asjad. Vaba aega, mis spordist üle jääb, kasutan sõpradega olemiseks ja Eestimaa avastamiseks. Aga samas on mul spordiriided ja -varustus alati autos kaasas. Kui võimalus, teen trenni.

Põnev sündmus oli kindlasti see, et mind valiti võidupüha tule vastuvõtjaks Jõgeva maakonnas. See oli meeldejääv hetk..”

Nädal tagasi tulid Lätist laagrist. Mis lõunanaabrite juurde viis?

„Tahtsime keskkonnamuutust ja otsustasime teha Lätis ühe suvise laagri. Muidu treenime kogu aja Otepää ümbruses. Lisaks võimaldas Lätti minek koguda treeningkilomeetreid ka jalgratastel sinna ja tagasi sõites.”

See oli siis päris pikk sõit?

„Jah, mõlemad otsad 190 kilomeetrit. Sõidule kulus meil seitse tundi, kuid see oli ühtlasi ka heaks treeninguks.”

Praegu tagasi vaadates, kuidas Sa enda möödunud hooaega hindad?

„Kindlasti hästi, sest midagi kripeldama ei jäänud. Põhieesmärgi – MM-võistlustel hästi esineda – täitsin. Kokkuvõttes võin vaid rahul olla. Ja võib-olla kõige suuremaks õnnestumiseks loen veel seda, et ma ei jäänud hooaja jooksul kordagi haigeks. See on suur edasiminek, sest eelnenud talvedel olin pidevalt haiguse tõttu rivist väljas.”

Uut hooaega alustad teadmisega, et kuulud Eesti U23 koondisse. Samas on suusatamisega Eestis lood kehvad. Kuidas see Sind mõjutab?

„Koondisega on tõesti kehvasti. Olen küll koondise nimekirjas, kuid meil pole tegelikult isegi treenerit. Nimi on paberil küll kirjas, aga raha palga maksmiseks pole. Suusaliidus puudub hetkel isegi murdmaasuusatamise alajuht. Treeninglaagrite korraldamiseks puudub samuti hetkel raha. Igaüks vaatab ise, kus ja kuidas treenib ning kellega. Mina jätkan oma treeneri Kalju Ojaste juhendamisel.

Meil noortel ei ole see aga motivatsiooni alla viinud. Otse vastupidi. Tunneme, et meie kätes on suusatamise sära taastamine. Saame tõestada, et puhtalt saab ka sportida. Kui meie ka ei pinguta, kes siis eesti rahvussporti päästab?”

Kuidas Sa ise plaanid uueks hooajaks valmistuda?

„Augusti alguses lähen kaheks nädalaks Itaaliasse Liviniosse. Septembris peaks olema samuti üks mäestikulaager, kuid see sõltub juba koondise rahakotist. Oktoobris läheme, mõeldes tervisele, Hispaaniasse, et uueks hooajaks endasse sooja koguda. Seal sõidame rulli ning seejärel algavad juba Põhja-Soomes suusalaagrid. Vuokattis oleme suusatunnelis ja siis kolm nädalat Levil. Ning siis peaks algama uus hooaeg. Kõigi õnnestumiste korral loodan pääseda novembri lõpus MK-etapile.”

See oleks Sulle siis debüüt?

„Seda küll, kuid uue hooaja eesmärgiks ongi osalemine MK-etappidel, sest vanus on ka juba sealmaal. Kuid kõige olulisem võistlus on muidugi U23 MM, mis eeloleval hooajal toimub Saksamaal Oberwiesenthalis. Tahan seal hästi esineda ja olen selle tarvis oma eesmärgid ka treeningpäeviku esilehele kirja pannud.”

On see saladus?

„Ei ole. Töötan selle nimel, et olla MM-il 15 või 20 parema hulgas. Need oleksid päris korralikud kohad, sest saan oma vanusega pärast järgmist talve veel kaks hooaega U23 klassis sõita.”

Kuidas toetajatega seis on?

„Võin öelda, et hästi, sest mul on kaks suurepärast toetajat ‒ Moreen OÜ ja AS Palmeko. Nendeta ma ei saaks sportida. Nad on toetanud mind juba mitu aastat.”

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus