Haldjate mängust kriminullini

Seekordsel konkursil oli üle viiekümne osaleja ning parimaid selgitati kokku kolmes erinevas vanuses – õpilaste noorem ja vanem vanuseaste ning täiskasvanud. Kuigi hindajad ei seadnud otseselt kedagi paremuse järgi ritta, vaid selgitasid välja, keda tunnustada hea esinemise eest, keda ära märkida, oli väga erisuguste tööde hulgast tänavu parimatest parimate väljatoomine päris raske. Nagu ütles üks seekordse ?ürii liikmeist raamatukogutöötaja Jaana Koppel, oli seekord teemadering erakordselt lai, ulatudes õhkõrnast haldjate mängust kriminullini. Oli nii luulet kui ka pikemaid proosapalu.

Peale Jaana Koppeli hindasid kirjutatut kauaaegne emakeeleõpetaja Siiri Veskis, Hele Tallinn linnavalitsusest, Maie Puusepp maavalitsuse kultuuri- ja haridusosakonnast ning Vooremaa peatoimetaja Helve Laasik.

Avatust varasemast rohkem

Kuigi konkurss algas seitsmenda klassiga, oli esindatud ka kümne Jõgeva Ühisgümnaasiumi õpilase tööd, kes sellesse vanusesse veel ei mahtunud, aga see-eest leidus nende seas väga vahvaid asju. See annab lootust, et konkursi vastu ei vaibu huvi tulevikuski. Tänavuste osalejate seas oli aga ka päris palju varasematest aastatest tuttavaid nimesid. Mitu tublit kirjutajat olid selleks aastaks juba täiskasvanute hulka jõudnud.

“Aitäh, et usaldasite meile oma mõttemaailma,” oli Jaana Koppelil kokkuvõtete tegemisel ?ürii nimel põhjust öelda. Eks kirjapandu annab ju tunnistust enamasti kirjutaja väärtushinnangutest ja sellestki, millest hoolitakse. Hindajad täheldasid seekordsete konkursitööde hulgas varasemast rohkem nii tundeerksust kui ka asjalikke arutelusid. Ennekõike aga siiski varasemast rohkem avatust. Oma sisemaailma avavad mitte ainult tüdrukud, vaid järjest enam võib seda ka poiste hulgas täheldada. Nad oskavad kirjutada ilusaid ja südamlikke luuletusi ja lugusid. Eriti andsid sellest tunnistust just Asko Zeludkovi luuletused ja Rando Poroski lugu oma vanavanaemast. Helgust, südamlikkust ja vahetust oli tunda väga paljudes töödes, samas ka teraseid tähelepanekuid ümbritsevast ning mõnusat huumoritki.

Kirjatööde meeleolud olid väga vahelduvad – sügavast nukrusest pilvedeni kantud rõõmuni ? nagu elu ise. Hindajate arvates ei suutnud ükski kirjutis lugejat päris ükskõikseks jätta. Seepärast oligi ?üriil asjakohane soovitada: “Jätkake kirjutamist. Kui leht saab täis, tuleb lihtsalt pöörata järgmine.”

Et rajad ei rohtuks

Jõgevalt võrsunud kirjandus- ja kunstiinimestel peaks olema põhjust rõõmustada, et nende tallatud rajad ei rohtu. Seepärast soovis ka linnapea Viktor Svjatõ?ev tänastele noortele kirjutajatele jätkuvalt inspiratsiooni ja emotsioone, et oleks, mida ridadesse panna. Rõõmustav oli seegi, et osalejaid oli mitte ainult Jõgevalt, vaid ka maakonna teistest paikadest, seda väga erinevas vanuses.

Mitmedki tähelepanekud ümbritsevast elust mõjusid kuidagi eriti värskendavalt ja kosutavalt. Eelkõige õpilaste poole pöördudes avaldas Siiri Veskis lootust, et senised kirjapanekud on kõigest alles algus ning soovitas mitte võtta konkurssi kui juhuslikku üritust, vaid kirjutada eneseteostuse huvides ikka edasi enda ja teiste jaoks.

Omaloomingukonkursi “Betti Alveri jälgedes” tublimad

Noorem vanuseaste VII – IX klass

HEA ESINEMISE EEST:
RANDO POROSK (JÜG IXb )
KRISTI SOBAK (JÜG VIIb)
MADLI RADVERE (JÜG IXa)

ÄRA MÄRGITI:
KLAARIKA KIKAS (JG VIIe)
AGNES LIPING (MAARJA PK VII)
JÜG VIIIa – HAIKUD

VÄLJASPOOL KONKURSSI MÄRGITI ÄRA :
VIkl KERTTU SOBAK , MART SILDNIK

VANEM VANUSEASTE : X ? XII KLASS

HEA ESINEMISE EEST:
EINIKE LEPPIK (JG XII )
PRIIT PÕDRA (JG XIIb)
KÄTY AASMÄE (JG XIb)

ÄRA MÄRGITI:
JANNE KASELA (JG Xb)
MARGE LAPP (JÜG Xb)
ASKO ?ELUDKOV (JG XIIb)
REELIKA RÄTSEP (JÜG Xa)
PIRET KULL (JG XIIb)

TÄISKASVANUD:

HEA ESINEMISE EEST:
TIINA SÄÄLIK
SIRET REMMELG
KERTU JUKKUM

ÄRA MÄRGITI:
EHA LEPPIK
ILMARI KARRO

Vaike Käosaar

blog comments powered by Disqus