Hädas varajase lume ja lörtsiga

Jõgeval sumpasid jalakäijad kohati poole sääreni ulatuvas lumelopas ja vees ja püüdsid autorataste alt kõnniteele pritsuvatest porisest vee- ja lörtsisahmakutest kaugemale karata. Eile lõunaks oli Jõgeval jõutud lumest puhtamaks saada vaid mõni lõiguke kesklinna kõnniteid. Teepuhastusmasinaid polnud liikvel näha, lumelükkamine käis labidatega.

Jõgeva linnal oli kolmeks aastaks sõlmitud teehooldusleping põhikontoriga, Tallinnas asuva Tänavapuhastuse ASiga. Leping oli sõlmitud nii, et maist kuni oktoobrini teeb see firma suviseid hooldetöid, talviseid aga alates 1. novembrist kuni aprilli lõpuni. Et tänavu sadas esimene paksem lumi maha natuke varem, polnud Tänavapuhastuse AS veel kohustatudki lund rookima.

Uuest aastast uus teehooldeleping

Jõgeva Linnavara juhataja asendaja, insener Gunnar Sarve teada on teehooldefirmal masinad ja mehed talitöödeks valmis. Korraldamisel on uus riigihankeleping, kus teehooldetööd pole enam jaotatud kahte etappi. “Varasema kolmeks aastaks tehtud lepingu asemel sõlmime selle aasta võrra kauemaks ja see pole enam jagatud kahte etappi. Teehoolduse kohustus ei hakka enam sõltuma kalendrist, vaid ilmastikuoludest. Eilset lumesadu ei pidanud me nii katastroofiliseks, et oleks olnud vaja firmalt eriteenust tellida. Pealegi, linna heakorraeeskirjad näevad ette, et omanikud peavad ka oma hooneteesiseid hooldama,” märkis Gunnar Sarv.

Hommikul oli vähemalt osa Põltsamaa-Jõgeva maanteest jubedas seisus.

Jõgevamaa teid hooldaval ASil Vooremaa Teed on lepingu järgi korras hoida 1105 kilomeetrit teid. “Juba teisipäeva lõuna ajal saime häire, et vihma- ja lumepilved on meieni tulemas. Õhtul olid mehed ja masinad lumetõrjeks valmis. Tartu-Aravete maanteed hakati lahti lükkama kella poole viie ajal, natuke hiljem asuti Tallinna-Tartu ja Jõhvi maanteed puhastama. Lõunaks oli meie hooldada olevad 80 kilomeetrit põhiteid ja 155 km tugiteid, näiteks Põltsamaa-Jõgeva ja Jõgeva-Mustvee oli mitte üksnes sahatatud, vaid ka libedusetõrje tehtud,” oli AS Vooremaa Teed juhatuse esimees Aivar Aigro kindel, et puistatud sool mõjub ja libedus kaob.

Ilmatargad ennustavad, et põhja- ja kirdetuul pöörab Eesti peale külma õhu ja lume-lörtsi-vihmasegu jätkub tänagi. Kalendri järgi on astronoomilise talveni veel omajagu aega, kuid ega tuisk ja lumetormid, pakane ja kiilasjää käi kalendri järgi. Üks on aga kindlamast kindel: ega seekordki jää tali taeva, kuigi mõnele tuleb ta alati ootamatult.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus