Häälega rändamas

Ühel ilusal heinakuu päeval tekkis sõbrannaga idee minna Tallinnasse. Lisaks võiks külastada ka Kuusalu kandis elavat sõbrannat. Mitu päeva oli arutlusel, millist maanteed pidi oleks mõistlik reisida, sest päris uisapäisa ei saa ju ka minna.

Kui võimalik, tuleks liikuda mööda peamisi magistraale. Nendel liigub rohkem masinaid ning edasiliikumine läheb kiiremini. Meie teekond Tartu?Jüri?Iru?Kuusalu?Kahala teel tõestas vastupidist. Meil õnnestus pisikesel külavaheteel Kuusalust Kahalasse peale saada juba teisel katsel. Samas Tartust Tallinna ja Irust Kuusallu ning Kuusalust Tallinna nii libedalt ei läinud. Autodel oli kiirus suur ja ega juhid ei viitsi ka natukene kiirust vähendada, et autodeta kaaskodanikke aidata.

Samas Jürist Irru hääletades tegime ajalugu. Nimelt Jüris kümme aastat elanud keskealine meesterahvas polnud ei näinud hääletamas ega ka peale korjanud sellel teelõigul ühtegi inimest. Aga siinkohal meenutagem, et ükskord on ikka esimene kord.

Üldine tendents, oli see, et hääletajaid võtavad peale keskealised üksi reisivad meesterahvad. Üks naisterahvas külavaheteel oli ka valmis meid peale võtma, aga meie marsruut ei kattunud. Hääletajaid korjavad meelsamini peale inimesed, kes on varem ise ka rullstopiga reisinud.

Samas sai eelnevalt seljakotti pakitud ka pipragaas. Ikka juhuks, kui satume halbade kavatsustega juhtide otsa ? siis on võimalik ennast kaitsa. Pole ju hääletades reisimine eriti ohutu. 

Kui minna, siis tuleks kaasa võtta kõige vajalikumad asjad. Mida kergem on kott, seda mugavam reisida. Ka riietus tuleks valida mugav. Ehkki on müüt, et seelikuga neidusid võetakse paremini peale, siis isiklikult leian, et pükstes on mugavam reisida. Jalanõudki peaks olema mugavad ning sissekantud. Uute jalanõude peale ei või kindel olla nende hõõrumiskindluses. Samas ka sissekantud jalanõude peale ei saa 100 protsenti kindel olla.

Kindlasti sõltub päris palju hääletaja välimusest. Pigem riietuda tagasihoidlikult, mitte üle pakkuda. Autojuhtidel võivad  tekkida teid nähes arusaamad, milline inimene te olete ja millised on teie eesmärgid. Samas ei tohiks välimus olla ka rääbakas.

Ka inimeste olemusest sõltub päris palju. Ei tasu olla tige, mida naerusuisem ja lõbusam sa oled, seda positiivsema mulje sa inimesele jätad ning seda suurem on sul tõenäosus saada pöidlaküüti.

Ära ei tasuks unustada ka apteeki ? kaasas võiks olla plaastrid ning sidemed. Ei me ette tea ju, millal end kogemata vigastada võime. Alguses võib see tunduda mõttetu, aga hiljem tekib vastupidine arusaam.

Isiklikult soovitan kõigile võtta hääletamisretk ette kahekesi. On kindlam, ehkki vahel tundub, et kahte inimest nii meelsasti peale ei võeta. Natukene turvalisem on sõita. Kui ühega juhtub miskit, siis teine saab aidata. Kindlasti võiks olla ka keegi, kellega sa teekonna jooksul sidet hoiad SMSsse saates või helistades. Kui kaduma peaksid minema? mõeldes mustale stsenaariumile?, siis on teada, millisest kandist sind võiks otsida. Ehkki Eesti pindala ei ole suur, on mitmed hääletama läinud neiud ja noormehed siiamaani kadunud.

BIRGIT KASTEPÕLD
Aeg-ajalt hääletaja

blog comments powered by Disqus