Guntis Valnerisele topeltvõit

 

Jõgeva kabeklubi korraldatud rahvusvahelise turniiri “Jõgeva 2013” 64-ruudulises kabes võitis veenva eduga Läti suurmeister Guntis Valneris. Ta võitis ka põhiturniiri järel toimunud kiirturniiri 100-ruudulises kabes.

Põhiturniiril püsisid neli suurmeistrit paremusjärjestuse tipus turniiri algusest lõpuni. Nende omavahelistes kohtumistes suutis Guntis Valneris viiendas voorus üle mängida kaasmaalase Laimonis Zalitise ja moskvalane Andrey Kalachnikov voor hiljem sportliku õnne kaasabil leedulase Aleksey Domcevi. Ülejäänud vastastega sai suurmeistrite nelik hakkama, kuigi tihti suurte raskustega. Vastaste punktide summa reastas esineliku järjekorras: 1. Guntis Valneris (Läti), 2. Andrey Kalachnikov (Venemaa) 16 punktiga 18-st, 3. Laimonis Zalitis (Läti), 4.Aleksey Domcev (Leedu) 14 punktiga.

Äärmiselt tihe rebimine käis kogu turniiri vältel kahe järgmise auhinnalise koha pärast, seda põhiliselt Nizhny Novgorodi meistri Juri Lebedevi ja Eesti eksmeistrite Arvo Risti (Kärdla) ja jõgevalase Uno Plaki vahel, siingi pani viimane voor asjad paika. Arvo Ristil oli tingimata vaja võitu Antra Valnere üle ja sellega tuli ta ka matši esimeses partiis toime, teises partiis aga võttis riialanna revanši ja nii reastusid viis 9 punkti kogunud kabetajat järgmiselt. 5. Juri Lebedev (Venemaa), 6. Uno Plakk (Jõgeva Kabeklubi), 7. Arvo Rist (Hiiumaa Kabeklubi), 8. Boris Druzhinin (Leedu), 9. Antra Valnere (Läti).

11-aastasele neiule võit ja kaks viiki

Turniiritabeli teise poolde jäid 10. Andrey Napreenkov (Venemaa), 11. Kaljo Siimer (Jõgeva Kabeklubi), 12. Kaari Vainonen (Lasnamäe Male-kabeklubi), 13. Raimo Karjus (Nõmme Kabeklubi),14. Maldon Haljas (Kunda), kõigil 8 punkti, 15. Rein Orav (Jõgeva Kabeklubi), 16.R iina Jaanuska (Tartumaa), mõlemal 7 punkti, 17. Merilii Jalg (Jõgeva Kabeklubi), 2 punkti ja 18. Aime Laur (Jõgeva Kabeklubi), 1 punkt.

11-aastane O. Lutsu Palamuse Gümnaasiumi õpilane, noorte kabe MM-iks valmistuv Merilii Jalg, kellele tulemust nii tugeval turniiril polnudki planeeritud, tuli eesmärgiga igati toime: üksikpartiides sai ta esimese tulemuse kirja neljandas voorus, võites ühes partiis Lauri, sellele järgnesid kaks viiki Karjusega ja viik Haljasega. Väga lähedal viigile oli Merilii ka viimase vooru esimeses partiis Zalitisega.

Pühapäeval toimunud kiirturniiril 100-ruudulises kabes osalesid 64-ruudulises kabes mänginutest pooled, võimas täiendus lisandus aga Lätist: esikümne mängijaist oli kohal 7. 22 osalejast olid pooled Lätist, 9 Eestist, neist kuus Jõgevamaalt. Ühe kabetajaga oli esindatud Leedu ja Venemaa. Eesti mängijaist oli
täienduseks rahvusvaheline suurmeister Urmo Ilves ja Villem Lüüs. Osavõtjate ja korraldajate kokkuleppel korraldati ringsüsteemis välkturniir, mis kestis 7 tundi.

Turniir läks korda

Turniiri esikümme:1. Guntis Valneris 38 42-st, 2. Raivis Paegle (Läti) 35, 3. Benno Butulis (Läti), 4. Aleksey Domcev, mõlemal 32, 5. Urmo Ilves 31, 6. Villem Lüüs 30, 7. Vsevolods Teterins (Läti) 29, 8. Andrey Napreenkov 28, 9. Laimonis Zalitis 27, 10. Antra Valnere 25 punkti.

Uno Plakk, kel välkkabe 100-ruudulisel laual on läbi aegade olnud nõrgim distsipliin, oli seekord eriti külalislahke eestlaste vastu, kaotades ka oma klubikaaslastele Rein Oravale ja Kalle Lokile. Lätlaste vastu jäi ta siiski plussi, tema 8 võidu hulka mahtus ka võit suurmeister Laimonis Zalitise üle — kokkuvõttes 21 punkti ja 12. koht. Jõeva Kabeklubi mängijaist oli 18. Kalle Lokk, 19. Rein Orav, 20. Merilii Jalg ja 21. Triinu Jalg.
Guntis Valnerise võit seekordsetel Jõgeva turniiridel oli veenev. Juunis toimunud MM-il ja 42 tundi enne Jõgeva turniiri algust Hollandis lõppenud 108 osavõtjaga Nijmegen Openil kaotas ta kohaga Aleksej Domcevile, viimasel turniiril olid vastavalt 3. ja 4. kohal. Jõgeval oli aga Domcev tagasihoidlik, eriti välkkabes.

Kabeturniir “Jõgeva 2013” läks osalejate ja korraldajate arvates igati korda. Kultuuriprogrammi raames tutvusid võistlejad bussireisil Jõgevamaa vaatamisväärsustega. Lisaks rahalistele auhindadele olid parematele ka nägusad esemelised auhinnad. Huvi turniiri vastu on tõusnud, seda nii osavõtjate kui ka kohapealse suhtumise osas. Täname kõiki sponsoreid ja toetajaid, kes turniiri õnnestumisele kaasa aitasid.
Täpsem info tulemustest www.jogevakabeklubi.ee

ÜLAR POOM

blog comments powered by Disqus