Georg Sakrits oli edukas ka riigikonkursil

Harjumaal Kostivere kultuurimõisas ülemöödunud reedel toimunud õpilasetlejate riigikonkursil Jõgevamaad esindanud neljast etlejast jõudis üks — Jõgeva gümnaasiumi 4b klassi õpilane Georg Sakrits — ka laureaaditiitlini.

Georg esitas konkursil Ave Alavainu luuletuse “Võilillepäike” ja Paul-Eerik Rummo proosapala “Tere, ema!”.

Alavainu kauni ja natuke Betti Alveri “Tulipunast vihmavarju” meenutava võilillelooga astus Georg esimest korda publiku ette juba jaanuari keskel toimunud luulepäevadel “Tuulelapsed”: see tekst oli kaasatud Jõgeva gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja neljanda klassi trupi poolt “Tuulelastel” esitatud lavastusse. Juba seal olid nii publik kui ka žürii ehk Nõukoda tema esitusest lummatud. Sama kordus veebruari alguses Betti Alveri muuseumis toimunud maakondlikul õpilasetlejate konkursil. Jäi üle vaid imestada, kuidas nii noor esineja laval nii teadlikult tegutseda (iga rõhk, paus ja liigutus oli täpselt paigas!) ning kuulajatele nii suure elamuse pakkuda suudab.

Loomulikult on sellise etteaste taga juhendaja suur töö, ent noor etleja peab ka ise tubli olema.

Nagu oma mõtted

“Georgil on tõesti olemas loomulik anne, aga ta oskab seda ka õiges kohas rakendada,” ütles Georgi juhendaja, kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur. “Georg on oma vanuse kohta väga hea mõtlemis- ja analüüsivõimega. Ta oskab ka juhendajat kuulata ning kuuldust omad järeldused teha. Tulemuseks on, et ta esitab luule- ja proosatekste nii, nagu vahendaks omaenda mõtteid. Ning just selleni ongi vaja jõuda.”

Kostiveres hindasid etlejate esinemist luuletaja ja vabakutseline lavastaja-dramaturg Maria Lee Liivak, Eesti Harrastusteatrite Liidu kooliteatrite koordinaator Maret Oomer ja Eesti Rahvusringhäälingu raadioteatri juht Toomas Lõhmuste. Igast vanuserühmast valisid nad välja kolm laureaati, kelle omavahelist järjestust ei määratud. Noorimas, 4.-6. klassi vanuserühmas oli siis üheks laureaadiks Georg Sakrits. Samas vanuserühmas esindas meie maakonda ka Jõgeva gümnaasiumi 5a klassi õpilane Liisbeth Kesamaa (juhendaja Anneli Jäme).

Tase ühtlustunud

7.-9. klassi vanuserühmas käis maakonna au kaitsmas Jõgeva gümnaasiumi 8b klassi õpilane Kristjan Pint ja gümnaasiumiastme vanuserühmas sama kooli 12a klassi õpilane Erich Zelinski. Ka Kristjanit ja Erichit juhendab Lianne Saage-Vahur, kes jäi mõlema esinemisega Kostiveres väga rahule, vaatamata sellele, et žürii neid tunnustamise vääriliseks ei pidanud.

Žüriiliikme Maria Lee Liivaku sõnul on etlemise üldine tase ühtlustunud, mistõttu hindajatel oli põhjust laureaatide ja eripreemia saajate (neid anti välja kolm) kandidaate välja sõeludes põhjust üksteisega omajagu vaielda.

“Mida keegi žüriiliikmetest täpselt hindab ja jälgib, on paratamatult subjektiivne, ja selle juurde käivad ka teatavad analüüsimatud faktorid nagu lavasarm, mida ju tehniliselt õppida ei saa, või lava-ausus, mida ei oska isegi täpselt sõnastada,” ütles Maria Lee Liivak.

Riigikonkursil osales seekord 41 etlejat Tallinnast, Tartust, Jõgevamaalt, Tartumaalt, Põlvamaalt, Raplamaalt, Saaremaalt, Lääne-Virumaalt, Harjumaalt, Ida-Virumaalt ja Hiiumaalt. Nii suurt arvu luule- ja proosalugejaid pole varasematel konkurssidel olnudki.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus