Georg Ots väärib jäädvustamist ka Jõgeva vallas

Äsja nimetati üks Tallinna trammidest Alo Mattiiseni mälestuseks Aloks. Möödunud neljapäeval saatis Tallinna Linnatraspordi AS-i trammiliiklusteenistuse direktor Andres Vään koos oma meeskonnaga pidulikult teele trammi Georg, meenutamaks legendaarset lauljat ja näitlejat Georg Otsa. 21. märtsil oli nimelt Georg Otsa 99. sünniaastapäev.

Seegi sündmus on Jõgevamaale oluline ja annab märku alustada siingi varakult Georg Otsa 100. sünniaastapäeva tähistamist. Nimelt pärinevad laulja esivanemate juured tänasest Jõgeva vallast Kurista mõisast Siimusti külast Otsa talust. 1781. aastal saabus siia elama teatri- ja muusikategelase kauge esivanem Märt, kes võttis naiseks kohaliku neiu Anni.

Georg Otsa vaarisa Tõnu Ots (1811–1873) töötas 1833–1871 õpetajana Reastvere külakoolis. Reastvere kuulus aga alates 1891 Laius-Tähkvere valda, alates 1939 Sadala valda ja kuni 2017. aastani Torma valda ning asub pärast haldusreformi Jõgeva vallas.

Georg Otsa vanaisa Hans Ots (1838–1914) siirdus Narva, kus tema algatusel loodi lauluselts Ilmarine, mis sai üleriigiliseks Eesti seltsiks. Narvas abiellus Hans Ots ka Maria Blumiga (1851–1924). Ta suhtles rahvusliku ärakamisaja suurmeeste Mihkel Veske ja Johann Köleriga ning esindas narvalasi ka Carl Robert Jakobsoni matustel.

Georg Otsa isale pandi aga Jakobsoni mälestuseks nimeks Karl-Robert, mis 1941. aastal muudeti Kaarliks.

„Siimustisse ulatuvad Estonia solisti ja laulupedagoogi Karl Otsa ja tema kuulsa poja Georg Otsa juured. Siimustist pärinesid Georg Otsa vanavanaisa Otsa Tõnu ja tema omaksed, kes on maetud Äksi kalmistule. Georg Ots käis tihti Äksi surnuaiapühadel oma esivanemate haudadel,” kirjutab koduloolane Hillar Ümar 1998. aastal ilmunud raamatus „Jõgeva vald ristteel”.

Jõgeva vallas on Georg Otsa 100. sünniaastapäeva tähistamiseks mitu võimalust. Nii võiks mõelda kunagise Otsa talu asukoha tähistamisele. Georg Otsa elu ja loomingule pühendatud kontserdid ja miks mitte ka laulukonkursid võiksid näiteks toimuda Jõgeva kultuurikeskuses või suvepoole ka Sadala rahvamajas või kõlakojas. Nagu juba juttu oli, asus Otsade suguvõsaga seotud Reastvere kunagi Sadala vallas.

Ja lõpetuseks veel üks fakt. Karl Otsa lellepoeg oli Eesti lennuväe üks loojaid kapten Jüri Ots, kes sündis 1889. aastal Vaimastveres ja suri 1972 Rootsis Enköpingis.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus