Galerii Kala uuendas ekspositsiooni

Christina Mether pole professionaalne kunstnik, vaid erialalt psühhoanalüütik ja sotsiaaltöötaja. Tema viimaseks töökohaks, millelt ta tänavu suvel pensionile siirdus, oli Turunmaa Vaimse Tervise Keskus. Akvarell on olnud aga tema kauaaegne harrastus ning iseseisev töö ja viimase kümne aasta jooksul läbi tehtud kursused-maalilaagrid on aidanud tal end üsna professionaalsele tasemele viia. Püsivamalt on ta akvarelli õppinud kodulinna Paraineni ehk rootsipäraselt Pargase täiskasvanute koolituskeskuses.

Lisaks kursuste ja laagritega seotud ühisnäitustele on Christina Mether esinenud ka ühe isiknäitusega: möödunud aastal olid Sortavalas väljas akvarellid, mille kunstnik maalis Laadoga järve ääres ehk siis praegu Venemaa koosseisu jäävatel Karjala aladel matkates saadud muljete põhjal. Päritolult ongi Christina Mether tegelikult karjalane.

Kuigi ta on proovinud maalida ka abstraktseid pilte ja maastikke, on tema vaieldamatuteks lemmikuteks lilled. Nii lilli kui ka maastikke maalib ta tundliku käega ja õhuliselt, st värviga mitte liialdades.

“Christina Metheri akvarellid ei ole liiga konkreetsed ja neil ei torka silma igasuguste tehniliste nippide kasutamine,” ütles Jõgeva kunstikooli õpetaja Elita Järvela. “Esmapilgul tundub, nagu oleks pildipind juhuslikult just selliseks kujunenud, samas on akvarellitehnikat tundvale inimesele selge, et tegelikult pidi kogu protsess olema kunstniku kontrolli all: ta pidi teadma, kui märjaks ta paberi teeb, kui palju paneb värvi jne. Sellist ettemääratuse ja juhuslikkuse vahekorda on akvarellis väga raske saavutada.”

Veel paeluvad Christina Metheri tööd Elita Järvelat seepärast, et kunstnik on akvarellikäsitluses vaba ega ole kehtestanud enda jaoks kammitsevaid reegleid.

“Ning kogu galerii ekspositsioon on nüüd tihedam ja mitmekesisem,” ütles Järvela, kelle endagi tööd kümne Läänemere äärse riigi kunstnike akvarellidest koosnevas ekspositsioonis esindatud.

Gennadi Lapini sõnul oleks Christina Metheri isiknäitus juba teoks saanud, kui tema abikaasat, Kaarina-Piikkiö rahvaülikooli rektorit Olli Kuusistot poleks tabanud tõsine tervisehäda ja nad oma Jõgevale tulekut edasi poleks pidanud lükkama.

“Tegelikult on kaks Christina tööd juba ära ostetud,” ütles Gennadi Lapin. “Ainult et nende kättesaamisega peavad omanikud kannatama senimaani, kuni ka isiknäitus raamatukogus läbi saab.”

Christina Metheri töid sel moel “broneerimast” ei keela keegi teisigi asjahuvilisi. Galerii Kala ekspositsiooniga tutvumiseks on ainult vaja galeriiomanike Gennadi ja Pille Lapiniga külastusaeg kokku leppida. Vajalikud kontaktandmed leiab galerii koduleheküljelt www.akvakala.ee.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus