Galerii Kala sai kümneseks

 

Kala ei saa elada veeta. Ka akvarellidega maalimine on veeta võimatu. Jõgeval juba kümme aastat tegutsenud akvarelligalerii kannab nime Kala ning on rikastanud siinset kultuuripilti nii arvukate näituste kui ka koolitustegevusega.

 

Jõgeva akvarellist Gennadi Lapin oli kümme aastat tagasi Taanis Frederikssundis maalilaagris ning avastas enda üllatuseks, et sealses väikeses vallas tegutseb ühtekokku 19 kunstigaleriid. Paljud neist asusid tavalistes elumajades ning neis valitses mõnus kodune õhkkond.

“Mõtlesin, et kui Taanis võib väikeses vallas 19 galeriid olla, siis võiks meil Jõgeva linnas olla vähemalt ükski,” meenutas Gennadi Lapin. Juba samal aastal moodustas ta koos paari sõbraga MTÜ Akvarelligalerii Kala. Ühing registreeriti 24. oktoobril 2013 ja esialgu eksisteeris see rohkem virtuaalgaleriina. 2004. aasta septembris leidis Jõgeval Kingu tänav 7 majas aset ka “päris” galerii avamine.

Lemmikpaik raamatukogu

Kodugaleriina, mille ekspositsiooni saab käia uudistamas omanikuga kokku leppides, tegutseb Kala tänini, ent MTÜ on nüüdseks minevik: Gennadi Lapin haldab galeriid füüsilisest isikust ettevõtjana. Nii on tema sõnul lihtsam ja otstarbekam. Galerii järjepidevaimaks ja nähtavaimaks tegevuseks on kujunenud näituste korraldamine. Gennadi Lapini lemmik-näitusepaik on Jõgeva linnaraamatukogu teise korruse lugemissaal.

“Akvarell sobib raamatutega hästi kokku ning raamatukogus on asjalikud ja sõnapidajad inimesed. Nendega kokkulepitud näituseajad jäävad alati paika,” ütles Gennadi Lapin.

Hea koostöö on tal kujunenud ka Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi, oma sünnilinna Narva raamatukogu, Sõmeru klubi ja teiste asutustega. Kala näitused on Jõgeva ja teiste paikade kunstipubliku ette toonud arvestatava koguse eesti autorite, aga ka soome, rootsi, norra, läti, leedu ja vene kunstnike akvarelliloomingut. Näituseprojekte on rahaliselt toetanud enamasti Eesti Kultuurkapital. Töise panuse on Kala ettevõtmistesse andnud galeristi sõbrad ja pereliikmed.

Möödunud neljapäeval möödus galerii Kala asutamisest kümme aastat ning täpselt sel päeval avati Jõgeva linnaraamatukogus näitus, millel väljas valik Gennadi Lapini erakogusse kuuluvaid suuremõõtmelisi akvarelle.

Rahvusvaheline mõõde

“Minu kunstikogu on kujunenud paarikümne aasta jooksul ja suuremõõtmeliste akvarellide kõrval sisaldab see ka akvarellminiatuure, õlimaale ja graafikat,” ütles Gennadi Lapin. Minul kui galerii omanikul on eesõigus osta töid neilt näitustelt, mida Kala korraldab. Kasutan seda õigust tihti. Siinne näitus pole kompaktne ega stiililiselt ühtne, vaid, piltlikult öeldes, kirju nagu vene borš. Aga kokku moodustab see siiski meeldiva terviku.”

Jõgeva linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Hele Kull tõdes sünnipäevanäituse avamisel, et galerii Kala ei piirdu tegelikult juba ammu näituste korraldamisega, vaid sellele on ajapikku lisandunud akvarellikoolitused. Õppimas käiakse teistest riikidestki, ent ka kohalik kunstikogukond on tänu Kala koolitustele juurde saanud mõne liikme.

“Galerii Kala puhul on oluline ka rahvusvaheline mõõde. Ma ei tea, kas Jõgeval ongi teist asutust või organisatsiooni, mis omaks nii laia rahvusvahelist haaret,” ütles Hele Kull.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus