Folk ? muusika- või joomapidu?

Viljandi pärimusmuusika festival kasvab üha suuremaks. Sellega kaasnevad ka negatiivsed ilmingud. Näiteks liiga kommertslikuks muutumine ja tähelepanu kandumine muusikalt tarbimisele. Kuigi alkoholi tarbimine oli festivalialal lubatud, kandus see märkamatult üle kogu linna. Politseinikke ja turvateenistujaid oli palju. Nad tegid head tööd, suunates läbustajad tagasi festivali territooriumile. Lisaks kontrolliti vanust ning võeti ära priske kogus amfetamiini.

Järjekordne läbu

Folk on läbi aastate olnud soe ja kodune üritus, kuhu võetakse kaasa nii sülelapsi kui ka mürsikuid. Paraku leiab tee peole aina rohkem eneseimetlejaid, kes lähevad sinna ainult jooma ja oma uhket autot näitama. Regilaul jääb neile tüütuks pininaks, mis rahulikku pidutsemist segab. Asjast rohkem huvitatutel avanes seevastu võimalus ise kaasa laulda ja tantsida, õppida käsitööhoovis viltimist või kuulata muinasjutte.

Kõik lapsed on kellegi omad

Selleks, et lapsed ära ei kaoks, olid selgi aastal saadaval kleepsildid, mida laste riietele kinnitada. Sellel oli kirjas lapse nimi ja  lapsevanema telefoninumber. Lastele pakuti muinasjutte, vanematele õpitubasid regilaulust käsitööni.

Esinejaid mõlemalt pooluselt

Näha sai nii Austraalia, Türgi, Ungari, Iiri, Rootsi, T?iili kui ka paljude teiste riikide ansambleid/esinejaid. Üheks populaarsemaks osutus Georgia ansambel Tbilis. Mehed mustas, läikivad noad vööl. Esilaulja vestles publikuga eesti keeles. Lugusid pühendati lastele ja ilusatele naistele. Aplaus ei tahtnud lõppeda ning lisaloole järgnes veel üks lisalugu. Esitati ka Stalini lemmiklaulu.

Maasikaline Viljandi

Viljandis ringi liikudes ei saanud jääda märkamata hiigelsuured betoonmaasikad. Tegemist oli linnavalitsuse poolt tellitud teetõketega. Maasika kuju said linnakujunduselemendid tänu Kondase Keskuse maasikalembusele. Naivist Paul Kondase üheks kuulsaimaks maaliks on “Maasikasööjad”. Maasikad on ka osa Disaini Aasta projektist. Kujunduselemendid valmisid Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, autoriks skulptuuritudeng Jass Kaselaan.

Ilus ViljandiFolk oli selline, nagu ta olema peab, samas ei pakkunud midagi üllatavat. Ürituse koht on nii hästi valitud, et elamuse saavad ka need, kellele folkmuusika ja rahvatants huvi ei paku. Rippsild, varemed, järved, jõeorg, murused nõlvad. Vapustavalt ilusa ja metsiku loodusega kesklinn toob neljaks päevaks kokku märsilohistajad ja jõmmid. Ju on neile seda siis vaja.

BERIT-BÄRBEL REBANE

blog comments powered by Disqus