Firmad piirangute tõtte alaealisi meelsasti ei palka

Firmad ei palka endale noort tööjõudu meelsasti, sest nad kardavad seadustega pahuksisse minna. Seadustega on määratud kindlaks, kui palju tunde päevas võib alaealine tööd teha, aga firmadel on pakkuda töid, mis nõuavad enamasti kaheksatunnilist tööpäeva. Samas on ettekirjutus firmadele, et lapsed võivad töötada ainult vanemate loal.

Puurmani Põllumajandusühistu pakub noortele võimalust tööd teha. Abikäsi oodatakse heinale ja kive korjama. Samasugust tööd pakub ka Torma vallas tegutsev osaühing Sadala Agro.

Liini seisma ei pane

Põltsamaa Felix võtab hooajatöödele alates 18. eluaastast.  “Meil on ka 17-aastased ja  mõned on 16-aastased. Üldjuhul on need meie endi tööliste lapsed, kes töötavad vanematega kõrvuti,” rääkis Helgi Zukovits.

Põltsamaa Felixis on kahe vahetusega töö, mistõttu ei saa teha lühemat tööpäeva. “Meil on nii, et hommikul tuled ja õhtul lähed,  liinil ei saa vahet sisse tulla, sest muidu jääb mõni purk kurke pakkimata,” sõnas Zukovits.

Lastele sobib Helgi Zukovitsi sõnul näiteks marjakorjamine, puude istutamine ja kõplamine, sest seal saab viis tundi tööd teha. “Selle võrra palgatakse tööle rohkem noori,” leidis Zukovits.

“Tabivere vallas on varasematel aastatel vähesel määral noorte abikäsi kasutanud Elistvere  Loomapark. Tabivere vallas ei ole firmasid, kus oleks noortele sobivat tööd. Põllumajanduses on pakutud lastele tööd mingil määral maasikate ja teiste marjade korjamisel,” rääkis vallasekretär Endla Suvi.

Maasikakasvatajad võtavad tööle noori. Maasikakasvataja Ülle Piiskoppel on palganud peamiselt noori vanuses 16-18 eluaastat. “Meil on olnud ka 13-aastasi marjulisi,” märkis Ülle Piiskoppel.

Tasub silmad-kõrvad lahti hoida

“Ma olen võtnud tööle oma lapse tuttavaid ja istanduse lähedal elavaid lapsi. Põllule on tulnud ka võõraid lapsi, kes on olnud tublid korjajad. Üldjuhul ma lapsi ei palka,” tõdes Piiskoppel.

Laiuse Avatud Noortekeskuse noortejuht Karmo Kurvitsa sõnul peab noortel selleks olema tutvusi ja nendel peavad olema ka silmad-kõrvad lahti. “Noori võetakse tööle kontoritesse, pankadesse ja taludesse, aga peamiselt ikka pakutakse neile aia- ja põllutöid,” lausus Karmo Kurvits.

“Vähetasuvaid töid on küllaltki kerge leida, aga enamasti ei teha noored parke koristada. Kui on tutvusi, on ka kergem – nii mõnigi firma ei vaja kedagi, kui helistad, aga kui mõni töötaja oma võsukese kohale toob, küll siis leiavad,” märkis Lähte Ühisgümnaasiumi õpilane Ruth Roosi.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus