Filmitalgud jõuavad Jõgevamaale

Sel laupäeval on kõik filmihuvilised oodatud Luuale. Luua ja Palamuse vahel jäädvustab Filmitalgute meeskond Eesti filmi sajandale aastapäevale pühendatud filmi rahvarohkeima massistseeni.

Eestlastel on kombeks paljusid asju talgukorras teha. Sel aastal käivad Eestis paljude muude talgute kõrval filmitalgud, mille tulemusena valmib unikaalne linateos, mida selle valmimisele kaasa aidanud inimestehulga tõttu võib vabalt rahvafilmiks nimetada.

Talgukorras valmiv film pajatab maailmalõpuootusest ja -ärevusest. Üheks ärevuse märgiks on suur rahvamass, mis tõe ja viimse pelgupaiga otsingul on võtnud ette ühise matka. Massistseenis tahaksid filmitegijad näha koguni kümmet tuhandet inimest. Võrdluseks olgu öeldud, et eesti filmi senise ajaloo suurima tegelastehulgaga massistseen on pärit Palamusel sündinud filmimehe Theodor Lutsu linateosest Noored kotkad“: seal lõi kaasa neli tuhat inimest. Selle rekordi purustamiseks oodatakse ka Jõgevamaa rahva abi.

Massistseenis osalejate kogunemine algab kell 12 Luua bussipeatuses, Palamuse poole hakatakse sealt liikuma kell 14. Vahepealsel ajal võib näiteks piknikku pidada. Kogu matk Palamusele jäädvustatakse. Kostüümi kandmine pole massistseenis osalejaile kohustuslik, küll aga on see soovitatav. Kanda võib seda, mida pidupäevadel või erilistel puhkudel ikka kantakse. Eriti oodatud on jõuluteemalised kostüümid, sest filmi tegevustik leiab aset suvel, mis on üllatuslikult saabunud keset jõule.

Autoga filmitalgutele saabujatele ning teistele kõnealuses piirkonnas liiklejaile teadmiseks niipalju, et laupäeval kella 12-19 kehtib Luua-Palamuse teel kiirusepiirang: sõita on seal lubatud kuni 30 km tunnis.  Liiklust suisa sulgeda plaanis pole.

Filmitalgute võttepäev lõpeb talguõhtuga Palamuse laululaval. Kella 15-19 tegutsevasse animatsiooni töötuppa on oodatud nii esimesed Luua-Palamuse matkalt naasjad kui ka kõik teised huvilised, lapsed kaasa arvatud. Töötoas valminud materjali kasutatakse hiljem ka filmis. Samal õhtul näidatakse kinoekraanilt päeva jooksul filmitud materjali ning õhtu lõpetab kell 19 algav kontsert, millel esinevad Lenna (Lenna Kuurma teeb kaasa ka filmis, mängides iseennast!) ja Bombillaz.

Väiksemale huviliste ringile toimub kell 21 rahvaülikooli tund, mille teemaks on filmitegelaste jumestus ehk grimm. Kella 22-24 näidatakse eesti filmiloomingut.

Massistseenis osalejaks saab registreerida filmitalgute kodulehel (www.filmitalgud.ee/talgud). Tulge, saage osaks filmiajaloost ning aidake filmitegijail korda saata üks vahva talgupäev!

Filmitalgud käivitati möödunud aasta detsembris. Poole aasta jooksul on spetsiaalse veebiplatvormi toel leitud nii vabatahtlikud näitlejad kui ka võttemeeskond ning korraldatud neile koolitusi. Võtted algasid 2. augustil ning need toimuvad kuues maakonnas.

“Meie võttepäevad on kuni 14 tundi pikad. Iga võttepaik on erinevas maakonnas ja liikuda saame vaid öösiti,” ütles Filmitalgute pealik Mikk Rand. “Me teeme kaskadöörivõtteid viie tunni asemel ühega. Igal õhtul näitame päeval filmitud stseene juba kokku monteerituna. Teiste sõnadega: me teeme filmi teistmoodi kui tavaliselt.”

Filmitalgud kuuluvad Tallinn 2011 programmi ja toimuvad programmi Eesti Film 100 raames.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus