Filmimehe mälestuseks

Alustataksegi kell 15 rahvamajas Theodori vanema ja kuulsama venna Oskar Lutsu jutustuse “Kevade” põhjal valminud mängufilmi “Kevade” taasesilinastusega. Film läbis programmi “Eesti Film 100” raames möödunud talvel teatavasti digitaalse noorenduskuuri: Soome vastava ala spetsialistid taastasid filmi pildi ja heli kvaliteedi. Tallinnas toimus taasesilinastus aprillis, Palamusele, filmi vaimsesse sünnipaika ja paljude võtete toimumispaika jõuab taastatud film nüüd.

Taasesilinastusele on oodata Tallinnast tervet bussitäit kunagisi filmitegijaid ja filmi nimelistes osades kaasa löönuid. Ent kohale oodatakse ka neid, kes nimetutes pisirollides kaasa tegid, samuti õpetajaid, kes filmis mänginud lapsi õpetasid.

“”Kevade” tegijate senistel kokkusaamistel on käinud vaid põhirolle mänginud,” ütles Lutsu filmipäevade üks korraldajaid Arne Tegelmann. “Hea oleks aga, kui saaksid kirja ka massistseenides kaasa teinute ja õpetajate mälestused.”

Filmiloolane Jaak Lõhmus sirvis hiljuti “Kevade” filmimist käsitlevaid arhiivimaterjale ning leidis sealt hulga nimesid. Re?issööri assistentidena on näiteks filmitegemisel kaasa löönud Airi Kasera ja Aurille-Aino Pihlamägi, konsultant-vahutegijana Vambola Kimmel, maketikunstnikuna Raimond Pritsu, kandlemängukonsultandina Els Roode, lauluõpetajana Voldemar Tomingas, kasvatajana Vaike Soodla, mimansnäitlejatena Hillar Viks, Siim Amelin, Urmas Vahe, Sirje Lillemets ja Katrin Kut?evskaja Tallinnast, Tõnis Kolga, Udo Jääger, Kalju Orro ja Maie Paavel Tartust, Toomas Marrand Rakverest, Peeter Ploom Tsirguliinast, Anne Kärsin Palamuselt jt. Koolitüdrukute rollides kaasa teinutest on mainitud Astrid Pihlapuud Luualt ning Lanna Rõbat?enkot ja Tiiu Koffi Tallinnast, poiste osi täitnutest Avo Leidinit Puiatust, Peeter Unterat ja Aivar Paju Palamuselt, Juhan Ibrust Paistust ja Jüri Kovalit Tallinnast. Laste õpetamise osas sõlmis Tallinnfilm lepingu ühtekokku 17 õpetajaga.

Vähem tuntud osalistest figureerivad Lõhmuse arhiivimärkmetes veel Kuslapit mänginud Kalle Eomois Antslast, Vipperit mänginud Raul Haaristo Tallinnast ja Visakut mänginud Heido Selmet Tallinnast. Läbi käib dokumentidest ka väikeste pättuste pärast filmist kõrvaldatud esimese Tootsi – Riho Sireni – nimi. Kellel nimetatud inimestega kontakti, andku neile teada, et neid Palamusele oodatakse. Tulla võivad muidugi ka kõik teised – kuulama ja vaatama.

Kell 18.30 jätkub üritus Hellevi Bengsi ettekandega Aksella ja Theodor Lutsust. Hellevi Bengs on Pärnus elav soomlanna, kes Theodor Lutsu lese Aksellaga tema viimastel eluaastatel palju kokku puutus ning kes koos teise pärnulase Vaiko Eduriga Aksella põrmu Brasiiliasse Theodori kõrvale sängitamas käis. Jaak Lõhmus kõneleb oma ettekandes sellest, kuidas Oskar ja Theodor Luts “Kevadest” filmi teha plaanitsesid. Päeva lõpetuseks vaadatakse ära Theodor Lutsu film “Päikese lapsed”.

 Filmipäeva korraldavad MTÜ Look, Tallinnfilm ja programm Eesti Film 100, seda toetavad Palamuse vald ning Eesti Kultuurkapital ja selle Jõgevamaa ekspertgrupp.

Mis Kinobussi puutub, siis Jõgevamaa paikadest külastab see tänavu mitte Palamuset, vaid hoopis Tabiveret. Juhtub see 22. augustil.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus