Filmi Visnapuust saab näha Tallinnas ja Tartus

Vastvalminud dokumentaalfilm „Henrik Visnapuu üheteistkümnes kiri” esilinastub Tallinnas Kirjanike Liidu Musta Laega saalis Harju tn 1 reedel, 4. detsembril ja Tartus kinos Athena esmaspäeval, 7. detsembril. Film algab kell 18 ja kestab 1 tund ja 39 minutit.

Operaator ja režissöör on Vallo Kepp ning film hõlmab aega 1941–1951.


“1941 suri Poeedi armastatud abikaasa Ing, võõrvõimude terror ja II maailmasõda räsisid Eestit, 1944 põgenes luuletaja kodumaalt ja elas ning rändas mitmel pool Austrias ja Saksamaal, jõudes lõpuks Ameerikasse,” rääkis filmi idee kaasautor ja produtsent Janika Kronberg.

Poeedist kõnelevad filmis teda kohanud ja mäletavad inimesed Harieta Kalm, Ellen  Uritamm (Sii), Edla Krusten, Kalle Vellenurme jt.

“Filmi punase niidina läbiva lembeloo kõrval kõlavad kaasa luuletajaks olemise ja iseendaks jäämise valikute küsimused keerulistes poliitilistes olukordades ja suhted võimuga,” ütles Kronberg.

Henrik Visnapuust kõneleva filmi loomiseks on Vallo Kepp valmistunud aastaid ja seetõttu sisaldab see unikaalseid mälestusi nendelt, keda täna enam meie seas ei ole. Juba kroonikana mõjuvatele intervjuudele Bernard Kangro või Kalju Lepikuga liituvad filmis uudse kihistusena kaadrid 2008. aastal üles võetud paikadest, kus Poeet oma viimasel elukümnendil rändas: Luunja, Jaagarahu sadam, Alt-Aussee, Geislingen an der Steige, Bregenz, Bodensee, New York ja Kiusuküla Long Islandil.

Vallo Kepi loodud film on valminud Karl Ristikivi Seltsi toodetuna ning koostöös Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti Rahva Muuseumiga. Filmi loomist on toetanud Eesti Vabariik 90 juubelikomisjon ja Eesti Kultuurkapital.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus