Filmi Vargamäe esimesed külastajad olid Jõgevamaa muuseumitöötajad

Möödunud pühapäeval avati Võrumaal Vastse-Roosa külas Filmi Vargamäe külastuskeskus. Jõgevamaa väikemuuseumide töötajatel oli au olla esimene grupp, kellele seal giidituur tehti.


Jõgevamaa väikemuuseumide rahvas on Palamuse muuseumi pedagoogi Aili Kalavuse eestvedamisel igal kevadel teinud väljasõidu mõnda Eestimaa vaatamisväärsesse piirkonda. Seekord kasutati ära võimalus vaadata üle filmi „Tõe ja õigus“ võttepaika rajatud uhiuus külastuskeskus. Kohapeal siis selguski, et enne meie muuseumirahvast oli keskust külastada jõudnud vaid üks üksikisik.

Filmilinalt tuttavad kohad

Tanel Toomi režissöörikäe all valminud film „Tõde ja õigus“ on löönud vaatajarekordeid ning pälvinud nii kriitikute kui ka rahva heakskiidu. Suur osa filmi võtetest toimuski Vastse-Roosal, kuhu ehitati selle tarvis üles Mäe ja Oru talu. MTÜ Filmi Vargamäe tegevjuhi Ingrid Ulsti sõnul kasutati Mäe talu hoonete ehitamiseks vanu palke, mis veeti kokku umbes kümne kilomeetri raadiusest: seal paiknes 11 lagunevat hoonet.

„Filmi tarvis tuli üles võtta rohkesti suuri plaane, seepärast pidid näitlejate tagant paistvad seinad, mida lähivaates näidati, olema autentsest materjalist,“ selgitas Ingrid Ulst.

Külastuskeskuses võib näha nii mõndagi filmilinalt tuttavat. Ekspositsiooni toel saab ka selgeks, kui suur „pettus“ film ikkagi on. Näiteks Oru Pearu talu hooned kujutavad endast siniseks värvitud makette, mis kattuvad oma gabariitidelt Eesti Vabaõhumuuseumis oleva Kolga talu hoonetega.

Vastse-Roosal üles võetud stseenidele paigutatigi hiljem taha Rocca al Mares jäädvustatud Kolga talu hooned. Ka filmi jooksul tugevasti vananevate tegelaste grimmiga tuli vaeva näha.

Ingrid Ulsti sõnul oli „Tõe ja õiguse“ võttepaika külastuskeskuse loomine režissöör Tanel Toomi idee.

Esialgu selle sügiseni

Seda, et filmi tarvis üles ehitatud hooneid oleks kahju kohe ära lammutada, arvasid paljud teisedki. Nii asutasidki menufilmi tootnud stuudio Allfilm ja võttepaiga maaomanik mittetulundusühingu Filmi Vargamäe ja selle eestvõttel avatigi külastuskeskus.

Väga pikki plaane keskusega seoses pole tehtud, aga tänavu kavatsetakse see 15. septembrini lahti hoida. Lähiajal peaksid tööle hakkama ka digilahendused, mis võimaldavad nutitelefonist eri võttepaikadega seotud filmiklippe vaadata.

Ingrid Ulst ja Jõgevamaa muuseumitöötajad avaldasid arvamust, et külastuskeskus võiks huvi pakkuda ka välisturistidele, kes meie kirjanduslikku suurteost ei tunne ja selle filmiversiooni näinud pole.

Vastse-Roosale sõiduks võiks lisaimpulsi anda asjaolu, et läheduses on veel vaatamisväärsusi, nagu Mõniste muuseum, Metsavenna talu, Rõuge pesapuu kujuline vaatetorn ja Hinni kanjon. Kõik need mahtusid ka Jõgevamaa muuseumitöötajate marsruuti, ainult Hinni kanjoni külastamisest tuli vihma tõttu loobuda.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus