Felixis käib usin kõrvitsategu

Põltsamaa Felixis on tänavu plaanis töödelda 1200 tonni kõrvitsat, mis varutakse eranditult kõik Eestist.

Firma turundusjuhi Marek Viiloli sõnul tegutseb enamik kõrvitsakasvatajatest Jõgevamaal ja osa ka Viljandimaal. “Väiksema koguse kõrvitsast saame Tartumaalt ja Lääne-Virumaalt,” rääkis ta.  

Töö käib kahes vahetuses

Felixi tootmisjuhi Margus Jõesaare sõnul alustasid nad kõrvitsate konserveerimist eelmisel esmaspäeval. See on hooajatöö ja seetõttu võeti juurde ka ajutist lisatööjõudu. “Kurgihooajal oli meil abiks päris palju õpilasi. Kõrvitsahooajal on lisaks põhitöötajatele ametis umbes 60 täiskasvanut Põltsamaa piirkonnast,” rääkis Jõesaar.

Töö käib ettevõttes praegu kahes vahetuses. Esimene vahetus alustab oma tööpäeva hommikul kell kuus ja lõpetab pool kolm päeval ning järgmine vahetus jätkab sealt kuni üheteistkümneni õhtul.

Tootmisjuhi sõnul on suurem osa hooajatöölistest ka varem kõrvitsatega tegelnud, kuid umbes kolmandiku moodustavad uustulnukad. Kaks viimast sooja ja päikesepaistelist suve on kõrvitsatele soodsad olnud. Viljad on suured ja kenasti kuldkollased, mis nende väärtust ka silmailu poolest tõstab.  

15 erinevat sorti salateid

Kõrvitsast valmistatakse Felixis 15 erinevat sorti salateid. Tootmisjuhi sõnul tehakse Soome saadetavad salatid Eestis müüdavatest veidi magusamad ning neile lisatakse nii mangot, paprikat kui kapsast. Umbes 90 protsenti Felixi kõrvitsatoodetest eksporditakse Soome ja Rootsi, ülejäänu jääb Eestisse.

Margus Jõesaar tõdes, et eestlased on söömisharjumuste poolest väga oma traditsioonides kinni. Soomes ja Rootsis süüakse kõrvitsat aasta ringi, kuid meil pannakse kõrvitsasalatit enamasti ainult jõululauale.

Ka Felixi turundusjuht Marek Viilol kinnitas, et tegelikult sobib kõrvits väga hästi mitmesuguste lihatoitude juurde ja maitseb ka grillroogade lisandina hästi.

Eelmisel nädalal Põltsamaa Felixit külastanud Vene kosmonaudid Aleksei Leonov ja Georgi Gretško andsid samuti meie kõrvitsasalatile kõrge hinnangu. 

Suurim kogus Rehemäe talust </span>

Kõige suurema koguse kõrvitsat kasvatab Felixile Pajusi vallas Tapiku külas tegutsev Rehemäe talu. Tänavu on talul sõlmitud ettevõttega leping 250 tonni kõrvitsa müügiks.

Rehemäe talu perenaise Viivi Liiase sõnul sujub neil koostöö  Felixiga tõepoolest hästi ning tehas pole talust ka kuigi kaugel. “Kui tarvis, jõuame Felixisse ka kuus koormat kõrvitsat päevas kohale viia. Ja kui vastu võetakse, võime me  neile ka lepingusse kirja pandust suurema koguse müüa,” kinnitas Viivi Liias.

Perenaise sõnul on kõrvitsa puhul  mitmete teiste põllukultuuridega võrreldes töömahukam just saagi koristamine. “Meil on suur pere ning ka  kaks palgatöölist. Sellise seltskonnaga saame hakkama,” ütles ta.

Põllult veetakse kõrvitsad kokku kahe traktoriga, mille järel madalad kärud. Seejärel tõstetakse saak konteineritesse, millega need Põltsamaale veetakse. Ühte konteinerisse mahub 350-400 kilogrammi kõrvitsaid. 

Kasvatavad ka suvikõrvitsa

Viivi Liiase sõnul kasvatavad nemad Felixile ka kogu tehases vaja mineva suvikõrvitsa. “Seda müüme Felixile 100-120 tonni, osa viime ka Tallinna Riquali hulgilattu,” rääkis ta.

Rehemäe talu perenaise sõnul saab Felix nende põldudelt olulise osa seal vajalikust toidutoormest. “Põltsamaa Felix on meile sobilik logistilises mõttes ja meil on välja kujunenud  sujuv koostöö. Me loodame, et see jätkub,” rääkis Liias.

Kui rahvasuu ütleb, et kingsepal pole endal saabast jalga panna, siis Rehemäe pererahva kohta see ei kehti, sest nende toidulaual on kõrvits märksa tihedamalt kui vaid jõulude ajal.

“Meie tarvitame kõrvitsat ikka mitmete lihatoitude juurde. Nädalas korra sööme seda kindlasti, kõrvits on maitsev ja tervislik köögivili. Soovitan seda teistelgi rohkem süüa,” ütles Rehemäe talu perenaine.  

Felix töötleb tänavu 1200 tonni kõrvitsat

*Kõrvitsad ostetakse kokku Eesti talunikelt

*Saak pärineb kümnelt Eesti väikekasvatajalt

*Suurem osa sellest valmib Jõgeva- ja Viljandimaa põldudel, aga ka Tartumaal ja Lääne-Virumaal

*Felix on Põhjamaade suurim kõrvitsatöötleja

*Ettevõte ekspordib 90 protsenti oma kõrvitsatoodangust Soome ja Rootsi

*Põltsamaal valmib 15 erinevat kõrvitsatoodet

*Kümnendik toodangust müüakse Eesti turul

*Meil on kõige populaarsem Felixi magusa nelgimarinaadiga kodune kõrvitsasalat

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus