Farmitöötajat koha pealt ei leia

Põllumajandustootjad seisavad juba aastaid silmitsi probleemiga, kust leida head töötajat. Kuigi kutseõppeasutused koolitavad igal aastal välja hulga noori põllumajandustöödeks, seisavad farmid tõsiasja ees, et noored maale tööle minna ei taha.
Farmitöö on spetsiifiline, distsipliini ja mitmeid valdkonnaalaseid teadmisi nõudev töö, mis eeldab üksjagu pühendumist. Töö veisefarmis eeldab teadmisi. Farmis töötamiseks tuleb samuti aastaid õppida, samuti nagu merenduses tüürimeheks või kapteniks saamisel.
Tänapäeval ei künna põldu enam ainult nõukogudeaegsed Belarus-traktorid, vaid Kanadast ja mujalt Lääne riikidest pärit võimsad, elektroonikat täis masinad, mille rooli ei saa põhihariduseta inimest lubada. Farm ei taha enam tööle võtta joodikut, kes soovib mustalt palka saada.
Kuigi kindlasti leidub ka niisuguseid noori, kes soovivad maale tööle suunduda, on valdavalt koolilõpetajatel teised sihid silme ees – minnakse Tallinnasse, Soome ja mujale. Meenub üks Eesti poliitik, kes omal ajal kutsus kõiki eestlasi Tallinnasse – vaid Tallinnas võivat noor leida endale tasuva töökoha.
Keegi peab aga ka farmitööd tegema, et piim ja leib eestlaste toidulauale jõuaks. Kui kõik Lasnamäel või Mustamäel elaksid, kas jooksime siis Saksamaal toodetud piima?
TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus