Eurovolinik olgu apoliitiline

Olen jälginud senist vähest debatti Euroopa Komisjoni voliniku koha täitmiseks ning olen veendunud, et parim lahendus on leida Eestile uus esindaja väljastpoolt praeguste tipp-poliitikute ringi.

Sellises lahenduses poleks midagi imelikku. Euroopa Komisjoni praegusse koosseisu on riigid esitanud poliitikute kõrval eksperte, teadlasi ja diplomaate. Siim Kallase asemele uue voliniku otsimine on muutunud nagu lehmakauplemiseks varasemate teenete eest antava hüvitise üle. Mind küll häirib see, et ei minda erakonnapoliitikast välja, kõrgemale. Meie kohus on leida ja esitada parim ning Eesti huve kõige paremini esindav kandidaat. Mitte see, kes on valitsuskoalitsiooni kitsas ringis sõlmitud kokkulepetega paika pandud. Tuleb mõelda laiemalt.

Samas on erakondade kunagiste aktiivsete liikmete hulgaski karismaatilisi ja ennast tõestanud persoone, kes pole tegevpoliitikud, kuid saaksid voliniku ülesannetega suurepäraselt hakkama. Nende seas on nii suursaadikuid kui ka erinevate Euroopa Liidu struktuuride ametnikke.

Uue eurovoliniku otsimise senine käik süvendab inimeste usaldamatust poliitika vastu. Juhan Parts, Andrus Ansip, Urmas Paet ja teised seni pakutud kandidaadid peavad kandma erakondade juhtidena vastutust, et ületada praegune poliitiline usalduskriis. Ei ole õige käsitada eurovoliniku ametikohta justkui sinekuurina, mistõttu ei ole õige piirduda aruteluga nimetatud tegevpoliitikute sobivuse üle.

Vaba Isamaaline Kodanik kutsub üles esitama ja tõsiselt kaaluma Euroopa Komisjoni voliniku kohale selliseid kandidaate, kes ei kuulu tänaste erakondade ladvikusse.

JÜRI SAAR, ühingu Vaba Isamaaline Kodanik Mõttekoja esimees

blog comments powered by Disqus