Euroopa pommimeistrid Virtuses

39 osalenu hulgas oli kolmandiku jagu Eesti pommimehi, ülejäänud oli kohale tulnud Lätist, Leedust ja Venemaalt. Ukraina ja Moldova veteranid ei pääsenud Eestisse viisaprobleemide tõttu, mispärast jäid tulemata sakslased ja ungarlane, ei tea korraldajad senimaani. Jõgevamaad esindasid EMil Ain Kurs Puurmani vallast, Ülo Kuusk Palamuse vallast ja Heino Põldoja Jõgevalt. Kuusk ja Põldoja olid Eesti Jõutõsteliidu juures tegutseva sangpommisektsiooni juhatuse esimehe ja liikmena ka võistluste põhikorraldajad.

Võistluse avatseremoonia muutsid pidulikuks Eesti Olümpiakomitee presidendi Mart Siimanni, Euroopa sangpommiföderatsiooni presidendi Imants Locmelsi, Jõgeva maavanema Aivar Koka ja Jõgeva linnapea Viktor Svjatõ?evi tervituskõned ning Merleen Läänemäe tantsutüdrukute esinemine. Võistlus ise edenes jõudsalt tänu sellele, et tõsta sai tervelt kuuel põrandal korraga.

Nii tõukamise kui ka rebimise jaoks oli igal võistlejal aega kümme minutit. Tõugati, nagu ikka, kahe käega korraga. Rebimises saadi punktisumma nii, et liideti mõlema käega saadud tulemus ja jagati kahega. Arvestust peeti kuues erinevas vanuseklassis ja seitsmes kaalukategoorias. Üle 65 aastased mehed tõstsid puudaseid ehk 16-kiloseid pomme, teised 24-kiloseid.

Pälvis kiitust

Tõukamistulemustest oli Ülo Kuuse hinnangul üks kõrgetasemelisemaid 50-aastase venelase Aleksandr T?urakovi 128 tõstekorda (ja üksiti punkti), rebimistulemustest tõstis ta esile 42-aastase tartumaalase Ruben Poljakovi 231 tõstekorda (90 ühe ja 141 teise käega), mis andis 115,5 punkti. Vanim võistlustel osalenu, lätlane Antons Arnicans saab tuleval aastal juba 70. Tema puudaste pommidega saadud tõukamistulemus ? 71 korda ? on samuti päris kõrgest klassist. Nähtus omaette oli võistlusel 67-aastane venelane Rjurik Karnauhov, kellel puuduvad ühe käe sõrmed, ent kes omatehtud proteesi abil ikkagi edukalt pomme tõstab.

Individuaalseid meistritiitleid jagus kõigile neljale EMil osalenud esindusele. Eesti ja Vene koondis said võrdselt kaheksa esikohta, ent n-ö kvaliteedinäitajaid arvesse võttes tunnistati võistkondlikult parimaks Venemaa. Kolmas koht läks kuus meistritiitlit saavutanud Lätile. Leedulased said neli meistritiitlit.

Jõgevamaa mehedki tulid kõik Euroopa meistriteks: Heino Põldoja oli parim 60-64-aastaste ja kuni 60-kiloste meeste kategoorias (kahe ala kogusummas 56 punkti), Ain Kurs 55-59-aastaste ja kuni 75-kiloste meeste kategoorias (68 punkti) ning Ülo Kuusk 55-59-aastaste ja kuni 90-kiloste meeste kategoorias. Tõsi, reaalne konkurent oli olemas vaid Kuusel, Kurs ja Põldoja olid oma kategoorias ainsad võistlejad.

Euroopa veteranide meistrivõistlusi sangpommi kahevõistluses peeti üldse kolmandat korda. Esimene EM toimus ülemöödunud aastal Lätimaal Talsis, teine mullu Leedumaal Roki?kises. Jõgeva võistluste korraldus pälvis nii Euroopa Sangpommiliidu presidendilt Imants Locmaniselt kui ka võistlejatelt vaid kiidusõnu.

“Siinne spordihall on mugav ja ruumikas ning tänu kuuele tõstepõrandale sujus võistlus ladusalt,” ütles Locmanis. “Ka tulemused on head. Omaette saavutus on aga see, et Venemaa sangpommimehed kohale saadi: selles riigis on sangpommispordil väga tugevad traditsioonid, ent kahtedel varasematel Euroopa meistrivõistlustel Venemaa veterane polnud.”

Hindamatu kogemus

Sangpommi tõstmine oli Locmanise sõnul nii Lätis kui ka teistes toonase Nõukogude Liidu vabariikides kolhooside ajal väga populaarne spordiala. Vahepeal kippus see unustuse hõlma jääma, nüüd aga on mitmel pool taas tõusuteel.

“Kui liigsest innukusest mitte üle pingutada, saab sangpommisporti harrastada päris kõrge eani ja lõigata sellest suurt kasu tervise säilitamisel,” ütles Imants Locmanis.

“Kui pommitõstmise järele jätaksime, oleks surm vist kohe suu ääres,” viskas nalja ka 52-aastane venelane, Kirovist pärit Jevgeni Malkov, kes vahepeal sangpommiharrastuses viieteistkümneaastase pausi pidas, ent viimased kaks aastat jälle usinasti pomme tõstab. Eestisse tulek polnud Malkovi sõnul sugugi keeruline: üks päev kulus rongiga Sankt-Peterburgi jõudmiseks, teine Neevalinnast Jõgevale saamiseks. Mõnel Venemaa teises otsas korraldataval võistlusel käimiseks kuluvat terve nädal ära.

“Ega naine taha siis enam õieti tuppa lastagi, kui tagasi tuled: terve nädal ja hunnik raha on tuksi pandud ? ja kõik ühe väikese medalikese pärast,” ütles Jevgeni Malkov.

Pommitõstmise isu jätkus vene meestel veel pärast võistlustki: auhinnatseremooniat oodates hakkasid Malkov ja Permist pärit Juri Aleksejev ajaviiteks sangpommidega suisa ?ongleerima.

Jõgevamaa pommiveteranid Ülo Kuusk ja Heino Põldoja said Euroopa meistrivõistlusi korraldades hindamatu kogemuse. EMi kordaminekule kaasa aitamise eest on nad tänulikud Jõgeva maa- ja linnavalitsusele, Palamuse spordiklubile, Virtuse töötajatele, E-Piima Põltsamaa juustutööstusele, ASile A. Le Coq, Kalju Andersalule, Vahur Kukele, Rein Mõtsale, Margus Meldole, Lembit Paalile, Indrek Tammelile, Üllar Kõivule, Kalev Ilvesele ja Aimur Sääritsale.

Järgmine suurvõistlus, milleks Jõgevamaa ja kogu Eesti sangpommimehed treenivad, on oktoobris Moskva oblastis toimuvad veteranide maailmameistrivõistlused sangpommi kahevõistluses. Septembri viimasel päeval toimub Palamusel aga traditsiooniline sangpommivõistlus Tootsi Kivi auhindadele.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus