Euroopa meistrivõistlustelt tubli kuues koht

Palamuse noorkabetaja Triinu Jalg tuli augusti algul Tallinnas peetud Euroopa noorte meistrivõistlustel sajaruudulises kabes kümne punktiga tublile kuuendale kohale. Tema vanem õde Merilii kogus kaheksa punkti ja sai 18. koha. Arvestades värsket vanuseklassi vahetust, oli ka see hea tulemus.


2005. aastal sündinud Triinu võistles viimast aastat kuni kümneaastaste ehk pisikadettide, 2001. aastal sündinud Merilii aga esimest aastat kuni kuueteistaastaste ehk kadettide vanuseklassis, kus tal tuli enamasti rinda pista endast vanemate mängijatega.

“Uude vanuseklassi minek on alati suhteliselt keeruline, kui sa ei ole eelmises vanuseklassis just absoluutses tipus olnud,” ütles Merilii ja Triinu ema Kadi Tamm. “Nii et üldjuhul tuleb iga kord esimesel aastal n-ö kooliraha maksta, tunnetada ära oma nõrgad kohad ja teha tööd selleks, et järgmisel aastal tugevam olla.”

Merilii osutas ema sõnul kõigile vastastele tugevat vastupanu ning lõpetas nädalapikkuse turniiri ühe võidu, viie viigi ja kahe kaotusega. Eriti väärtuslikud olid need viigipunktid, mille Merilii sai neljandaks tulnud lätlanna Marija Koleda, kuuendaks tulnud venelanna Christina Osipova ja kümnendaks tulnud ukrainlanna Anastasiya Glushko vastu mängides. Ent viigid paraku turniiritabelis kõrgele kohale ei aita. Nii tuligi leppida oma vanuseklassi 26 mängija hulgas 18. kohaga.

Kiirelt ja kindlalt

24 pisikadeti hulgas kuuenda koha saanud Triinu kontole kogunes turniiril viis võitu ja neli kaotust.

“Triinu kõige raskemad mängud olid need, mis tuli mängida lõpuks esinelikusse tulnud mängijatega. Mõni neist venis suisa viietunniseks,” ütles Kadi Tamm. “Triinu puhul võibki öelda, et kõik, kes olid temast eespool, olid grammi võrra paremad, aga mängijaid, kes jäid temast tahapoole, võitis ta kiirelt ja kindlalt,” ütles Kadi Tamm.

Turniiridel, kus kõik mängijad üksteisega kohtuda ei jõua, on päris suur roll ka loosiõnnel. Kadi Tamme sõnul see Meriliid ja Triinut sel turniiril eriti ei soosinud. Parema õnne korral oleksid nad ehk paar kohta kõrgemale tõusnud. Samas tunnistas Kadi Tamm, et kui tahta medaleid võita, siis heast loosiõnnest ei piisa, vaid peab suutma kellegagi esikolmikust vähemalt viiki mängida. See kummalgi Palamuse tüdrukul seekord veel ei õnnestunud.

Põhiturniiri lõppedes peeti Tallinnas veel ühepäevane välkturniir. Seal sai Triinu samuti kuuenda koha, Merilii oli kahekümne viies.

“Triinu oli kogu välkturniiri aja n-ö medalis kinni, ent selle võitmisest jäi siiski natuke puudu,” sõnas Kadi Tamm. “Meriliil lähevad “välgud” aga alati üsna raskelt, sest tal kipub mõtlemisajast puudu jääma. Tal pole lihtsalt esimestel käikudel sellist automaatsust ja enesekindlust, nagu on vastastel. Aga eks seda puudust saa treeningutega kõrvaldada.”

Bulgaariasse MMile

Merilii ja Triinu valmistusid sajaruudulise kabe EMiks poolteist kuud. Selle kabeliigi treeningud toimusid peaaegu iga päev. Treeningutesse tehti siiski mõnepäevaseid pause, et lasta tüdrukutel pisut ka suvevaheaega nautida. Ning lisaks vaimu treenimisele treeniti ka keha, st käidi jooksmas ja rattaga sõitmas.

“Tüdrukuid aitas EMiks ette valmistada Enno Eermaa. Suur tänu talle!” ütles Kadi Tamm. “Tänulikud oleme ka oma toetajatele, OÜdele Moreen ja Wesico Project, Palamuse vallavalitsusele ja Jõgevamaa spordiliidule Kalju.”

Kui vahetult pärast EMi võis öleda, et Meriliile ja Triinule meeldib suuremate võimalustega sajaruuduline kabe rohkem, sest nad on seda rohkem treeninud, siis nüüdseks võib pilt olla juba teine, sest piigadel tuli Tallinnast tulles peaaegu kohe ümber lülituda 64 ruudulisele kabele. Augusti lõpus algavad nimelt Bulgaarias selle kabeliigi noorte maailmameistrivõistlused ning õdede Jalgade eesmärgiks on üle lüüa oma varasemad tulemused selles kabeliigis.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus