Euroopa Liidu toiduabi jagamine toimetulekuraskustes inimestele on alanud

Esimene toiduabi jagamine uuest Euroopa Liidu abifondist algab juba lähipäevadel. Jõgevamaal saab toidupaki 308 toimetulekuraskustes inimest.


Kuni 2013. aastani, kui Euroopa põllumajandustoodangut jäi üle, jagati toiduabi Euroopa Põllumajandusfondi vahenditest põllumajandusministeeriumi korraldamisel. Mullu loodi Euroopa abifond enim puudust kannatavatele inimestele ja see  keskendub just toidupuuduse, toidu raiskamise, kodutuse ja laste vaesuse vähendamisele. Nii muutus sellest aastast ka toiduabi jagamise kord.

Eestil on uuest abifondist aastani 2020 toiduabi jagamiseks kasutada kokku 8,9 miljonit eurot. Abifondi toetuse kasutamist koordineerib nüüd sotsiaalministeerium. Ministeerium hangib toidu ning selle aitab inimesteni toimetada ministeeriumi partner Eesti Toidupank. 

Kes hakkab toiduabi saama?

Toiduabi saamise kriteeriumid on üle Eesti kõigile võrdsed. Nii on õigus toiduabile toimetulekutoetuse taotlejatel, kes vastavad toetuse saaja tingimustele või kelle sissetulek pärast eluasemekulude mahaarvamist ei ületa kehtestatud toimetulekupiiri enam kui 15 protsenti. Toiduabi saajate nimekiri koostatakse toimetulekutoetuse taotluste alusel ja selle toetuse taotlemiseks peab inimene pöörduma oma elukohajärgse kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole. Samuti hakkavad toiduabi saama kodutute öömajades viibivad kindla elukohata inimesed.

Esimesi toiduabipakke saab Eesti eri paikades juba märtsi lõpust või aprilli algusest. Sellel kevadel saavad toiduabi tänavu jaanuaris või veebruaris toimetulekutoetust taotlenud ja kodutute öömajades viibinud elukohata inimesed. Selle aasta teise toiduabi jagamisega plaanime alustada oktoobri lõpus ning abisaajate nimekiri moodustub augustis ja septembris toimetulekutoetust taotlevatest inimestest.

Kuni 2020. aastani jagatakse riigi poolt toiduabi kaks korda aastas. 

Kuidas ja millal inimene oma toiduabi saab? 

Toiduabi jagab Eesti Toidupank kindlatel päevadel kahe kuu jooksul spetsiaalsetes jaotuspunktides, mida on igas maakonnas vähemalt üks. Selleks, et inimesed saaksid abi kätte võimalikult kodu lähedalt, tehakse tihedat koostööd ka kohalike omavalitsustega.

Toiduabi hakatakse jagama eelnevalt koostatud nimekirja alusel ning inimene saab toidupaki kätte oma maakonnast. Abipaki saajal peab olema kaasas isikut tõendav dokument või allkirjastatud volitus. Erivajadustega inimestele ning neile, kes ei saa pikaajalise haiguse tõttu toidule järele tulla, tuuakse see koju.

Kõige hõlpsamalt saab inimene toiduabi jagamise kohta infot oma sotsiaaltöötajalt. Samuti leiab jagamispunktide täpse nimekirja ja lahtiolekuajad Eesti Toidupanga veebilehelt http://www.toidupank.ee/euroabi.

Mida toidupakk sisaldab? 

Uuest abifondist jagatav on mitmekesisem kui varasematel aastatel. Toidupakist leiab tatart, riisi, pudruhelbeid, makarone, suhkrut, rapsiõli, aga ka liha- ja kalakonserve, rosinaid, šokolaadi ja purgisuppi. Abisaaja peaks arvestama, et toiduabikomplekt ühe pereliikme kohta kaalub ligi 15 kilo ning seepärast tasub kaasa võtta vähemalt kaks vastupidavat kandekotti. Kui komplekte on mitu, siis saab neid välja võtta ka mitmel korral.   

Eestis on ka mitmeid mittetulundusühinguid ja organisatsioone, mis toetavad toimetulekuraskustes inimesi. Nende kohta saab infot oma valla sotsiaaltöötajalt.

Toiduabi saajatele antakse koos toidupakkidega voldikud, millest leiab infot, kuhu saab toimetulekuraskustes inimene oma maakonnas abi saamiseks pöörduda ning milliseid teenuseid ja toetusi taotleda.

MERLE PLOOMPUU, sotsiaalministeeriumi hoolekande3osakonna peaspetsialist

blog comments powered by Disqus