Eurole üleminek peab tegema võimsa lõpuspurdi

Täna on siis see päev, mil Eesti üleminek eurole lõplikult lukku läks – Euroopa majandus- ja rahandusministrite nõukogu ECOFIN andis sellele oma õnnistuse. Veel tähtsam, et eurole minnakse üle muutumatu kursiga – 1 euro = 15,6466 krooni.

Nüüd, kui suured küsimused (kas ja mis kursiga) on vastuse saanud, muutuvad seda pakilisemaks väiksemad ja praktilisemat laadi küsimused. Näiteks see, kui palju inimesi võiks 1. jaanuaril 2011 teada, et sellest hetkest saavad nad sularahaautomaadist eurosid ja poest antakse raha tagasi samuti eurodes. Enamik kindlasti teab, kuid euro puudutab meist igaühte, seega oleks vajalik võimalikult paljusid inimesi teavitada.

Vaadakem näiteks, mis juhtus digitelevisioonile üleminekuga. Peaaegu igal Eesti telekanalil (ETV välja arvatud, aga seal olid jällegi oma teemakohased saated) laulis Ivo Linna digiboksist ja vajadusest panna see televiisori ja antenni vahele. Tulemus: sajad inimesed ei teadnud ikka, et 1. juulil läks Eesti täielikult üle digitelevisioonile, avastades, et nende televiisor ei tööta.

Kuidagi ei julgeks aga öelda, et inimesi ei informeeritud. Võib-olla tõesti – see arvamus on meedias läbi jooksnud – ei informeeritud kõigest, kuid põhisõnum 1. juulil algavast täielikust digitelevisioonist ja analoogtelevisiooni lõpust oli ilma liialdamata massiivne.

Niisiis need inimesed, kelle arvates on euroteavitusega üle pingutatud ja kelle arvates on näiteks eurokalkulaatorite jagamine mõttetu, oodaku ära 1. jaanuar 2011 ja sellele järgnevad päevad. Parastamine ei ole tegelikult õige lähenemine ja igasuguste reformide puhul on peaaegu paratamatu, et juhtub arusaamatusi, keegi ei tea midagi ja kellelegi see reform lihtsalt ei meeldi. Ent reformi eitav või selle all kuidagi kannatav osa peab jääma võimalikult väikeseks, kindlasti ei tohi menetleda meetodil “kui metsa raiutakse, siis laastud lendavad”.

Nii et allesjäänud kuue kuuga tuleb selgitada, selgitada ja veelkord selgitada. Ei ole olemas valesid küsimusi, peab vaid küsima. Mida vähem müüte ja teadmatust, seda parem meile kõigile.

ERKKI BAHOVSKI,

Euroopa Komisjon Eestis, meedianõunik

blog comments powered by Disqus