ETV näitab iseseisvuspäeval „Soome lahe õdesid“

Eesti Vabariigi aastapäeval, 24. veebruaril saab Eesti telepublik esimest korda näha Imbi Paju dokumentaalfilmi „Soome lahe õed“. Eesti ja Soome naiste sõjaeelsest koostööst rääkiv linateos on Eesti Televisiooni eetris kell 14.30.

Võtikverest pärit kirjanik ja filmilooja Imbi Paju võtab filmis vaatluse alla Eesti ja Soome naiskodukaitsjate ning kodutütarde (Soomes lottad ja pikkulottad) 1920. aastatel alguse saanud koostööst, mille katkestas Teine maailmasõda ja Eesti okupeerimine Nõukogude Liidu poolt. Eesti ja Soome naiste meenutusi ilmestavad haruldased arhiivimaterjalid, mis iseloomustavad totalitarismi tõusu 1930. aastate Euroopas, demokraatia allakäiku ja inimeste allutamist massipsühhoosile.

Filmis oma lugusid jutustavad naised on kogenud raskeid aegu, kuid oma sooja ja inimliku olemisega annavad nad vaatajale usu, et hea võidab kurja. Nende inimlikkuse valguses tõuseb veel kontrastsemalt esile inimloomuse tumedam pool, mis vallandub poliitilise vägivalla aegadel, mil inimesed sunnitakse vaikima, endasse tõmbuma ja unustama.

Peale stsenaristi ja režissööri Imbi Paju aitasid filmi valmimisele kaasa operaatorid Ants-Martin Vahur, Priit Sooba, Liina Toiviainen ja Aare Varik, helirežissöör Kirsi Hiltunen, produtsendid Pille Rünk (Eesti) ja Tiina Butter (Soome). Stuudiotes Allfilm (Eesti) ja Filmmagica (Soome) toodetud film esilinastus Helsingi kinos Maxim ja Tallinna kinos Sõprus vastavalt 2. ja 3. novembril 2009. Nüüdseks on toimunud filmi esilinastus ka Brüsselis, Torontos ja Stockholmis. Telekanalitest näitas „Soome lahe õdesid“ esimesena Soome Yle 5, tähistades sellega 30. novembril Talvesõja puhkemise 70. aastapäeva. Teist korda oli film sama kanali eetris Soome iseseisvuspäeva eelõhtul 5. detsembril.

Eesti Televisioongi kordab filmi 28. veebruaril kell 19.45, ent siis juba oma teisel kanalil.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus