Ettevõtluspäev pakkus mitmekülgseid võimalusi silmaringi avardada

Teisipäeval Jõgeva kultuurikeskuses toimunud ettevõtluspäeval “Äri teevad inimesed” osalenutest moodustasid märkimisväärse osa noored. Teemapäeval tutvustati Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse tegevust, harjutati ettevõtluskontaktide loomiseks vajalikku suhtlemisoskust ning oma kogemustest rääkisid nii hiljuti tegevust alustanud kui ka juba pikaajalise kogemusega Jõgevamaa firmade juhid.


Sihtasutuse Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (JAEK) juhataja Marve Millendi sõnul oli ettevõtluspäeval osalejaid   83.

“Noori oli tõepoolest palju, enamik senise Põltsamaa ametikooli,  praeguse Järvamaa kutsehariduskeskuse õpilased. Tulnud oli ka  teisi ettevõtlikke noori. Mõned neist alles plaanivad oma ettevõttega alustada, aga oli ka neid, kes on juba ettevõtjad, kuid mõistavad, et pidev areng ning õppimine aitavad tagada edu,” tõdes Millend.

“Jõgevamaa lastes võib ettevõtluseks vajalikku nutikust ja teadmishimu sageli märgata maast madalast. Tulin just Palamuse kihelkonnakooli,muuseumist vana aja koolitunnist,  kus Põltsamaa ühisgümnaasiumi esimese klassi õpilased mulle mitmeid huvitavaid ja asjalikke küsimusi esitasid,” rääkis maavanem Viktor Svjatõšev. Tema sõnul peab maavalitsus oluliseks kaasa aidata, et Jõgevamaa ettevõtjatel tekiks rohkem kontakte nii Eestis kui ka rahvusvahelisel turul.

Emotsionaalselt esines ja mitmeid illustreerivaid materjale kasutas koolitaja Elmo Puidet, kelle  ettekanne kandis pealkirja “Ettevõtlust mõjutavad trendid”. Koolitaja Harald Lepiski ettekande pealkiri oli aga  “Oluline ei ole, mida sa tead, vaid keda sa tead ehk koostöövõrgustik ja selle tähtsus”.

Suhtlemise harjutamiseks lavastas ta ka ärikohtingu.

Tekib uusi ettevõtteid

Käesoleva  aasta kuue kuu jooksul on Jõgevamaale registreeritud 103 uut ettevõtet, mis kõik tegutsevad osaühingutena. Kõige arvukamalt on ettevõtteid loodud ehituse (10), metsakasvatuse ja metsamajanduse (9),  kaubanduse (7) ning põllumajanduse ja segapõllumajanduse valdkonnas (7).

Piirkonniti on kõige rohkem uusi ettevõtteid loodud Jõgeva vallas ja Jõgeva linnas (38) Põltsamaa linnas ja Põltsamaa vallas (23) ja Torma vallas (9).

Õige ajastus ja julge unistus

Marve Millendi sõnul kutsuti ettevõtluspäevale  kogemusi jagama ettevõtjad küllaltki erinevatest tegevusvaldkondadest. Lea Põder tutvustas Põltsamaal ja Jõgeval pitsakioske pidavat osaühingut Ajastu Maitse. Firma sai alustamisel nõu Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusest ning esitas starditoetuse saamiseks taotluse EASile, mis ka rahuldati.  Frantsiisilepinguga oma ettevõtte alustamine andis eeliseid ja on hea võimalus kiireks arenguks.  Nii, nagu kõik, leiavad ka ettevõtjad, et õpivad ja arenevad oma kogemuste kaudu. Pika tegevusajalooga Merit Tarkvara juht Andres Kert märkis, et ettevõtte alustamiseks ei ole olulised iseloomuomadused või raha ehk kapitali omamine. Märksa olulisem on õige ajastus ehk olla õigel ajal õiges kohas, sõlmida õiged kontaktid, samuti on tähtis julge pealehakkamine. Oluliseks peab Kert ka pidevat õppimist ja arenemist. Tuleb jälgida, mis maailmas toimub, millised on turu trendid. Unistada tuleb suurelt ja ennast suurte unistuste täitumise puhul ka premeerida. Täna on raamatupidamistarkvara müüval ettevõttel oma esindused ka välismaal – Soomes ja Poolas.

Kiirelt kasvanud ehitusettevõtte Biohouse juht Raido Graverson  tõdes, et kui kukud, siis tuleb püsti tõusta ja uuesti alustada. Iga ebaõnnestumine on pigem uus võimalus ja nii õpib kõige paremini. Ka Graverson nentis, et ettevõtjaks võib saada igaüks, kes ei karda ebaõnnestuda, kes julgeb riskida ja on sihikindel. Kui kord oled ettevõtjana tegutsenud, siis on peaaegu võimatu naasta palgatööle.  Praegu läheb ettevõttel ehitusturul nii hästi, et on võetud sihiks saada oma tegevusvaldkonnas (kergvaheseinte ja -lagede ehitamises)  kolme suurema ettevõtte hulka. Arendamisel on pigem piiriks väga heade töömeeste vähesus.

“Ettevõtluspäev oli huvitav ja sisutihe. Sain üle kümne kontakti, kusjuures üks ettevõtjatest esitab arvatavasti lähiajal tellimuse,” ütles Põltsamaa firma Eyre Studio juhataja Eire Kulbin.

Töötukassa oli ettevõtluspäeval esindatud tööandjate konsultandi ja karjäärinõustajaga.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus