Ettevõtjad otsivad ellujäämisvõimalusi

Eriolukord, tõve levik ja hirm mõjutab meid kõiki. Kui suurettevõtetel on heal juhul tagavara või puhver, siis väikeettevõtjal on keerulisem, sest enamasti on neil puhver väiksem.


Elika Kiis, Elika koogikoja omanik ja ainuke kondiiter on murelik. „Järjest öeldakse tellimusi üles. Tordipidusid ju pidada ei saa,“ kommenteeris ta.
Kiiresti ümber profileeruda või uut tegevusala otsida pole ta mõelnud. „Loodan, et meetmed paari nädala pärast leevenevad. Mõne aja saame säästude ja mehe palgaga toime. Olengi praegu lihtsalt lapsega kodus,“ ütles Elika. Tema arvates jätkub talle ka pärast epideemiat tööd. „Laste sünnipäevi peetakse ju ikka, kuigi võib-olla veidi väiksemalt. Eks ma siis otsin väiksemad koogivormid välja,“ lisas tordimeister.
Diana Lall, kes peab kohvikut Ateljee Jõgeval ja Piibe tare Kuristal, rääkis samuti, et kliente on väheks jäänud. „Käive on langenud 70 protsenti. Rohkem tundub praegu pihta saanud olevat Ateljee. Ära on jäänud peoteenindus, sünnipäevad,“ rääkis Lall.

Eesmärk ellu jääda

Praegu käivad Lalli söögikohtades peamiselt töömehed. „Plywoodist tellitakse ka vähem ja graanulitehase ehitus, kust ehitusmehed meil söömas käisid, on peatatud kaheks nädalaks.
Oleme jaganud töötajate vahel ülesandeid ja vastastikusel kokkuleppel tööaegu, üks päev üks ja teine päev teine, samuti lühendasime kaks tundi tööaega, nagu poeketidki. Mõni aeg peame vastu,“ ütles söögikohtade omanik.
„Oleme mõelnud päris tõsiselt toidu kojuveole. Aga kas inimene olukorras, kus tuleb kokku hoida, hakkab kohvikust tellima?
Loomulikult desinfitseerime kõike, mida vähegi saab. Suppi ei saa enam ise tõsta ja leiba anname ka siis, kui klient soovib,“ lisas ta. Alkoholimüügi piirang Ateljeed ja Piibe tare ei mõjuta, seal käivad rohkem lõunasöögikliendid.
„Loodan ikka valitsuse peale, mingeid meetmeid lubatakse. Ma ei saa ju inimestele palka maksta, kui meil kliente ei ole. Ootaksin leevendust kasvõi sotsiaalmaksu osas,“ arvas Diana Lall.
Kinnipanemise koha pealt on ta äraootaval seisukohal ja koondamise peale pole ka veel mõelnud: „Meie eesmärk on ellu jääda!“

OTT otsib uusi võimalusi

Kääpa OTT ei tule kokku niipea. „Alguses mõtlesime, et teeme õues, aga enne tuli vallavalitsuse otsus, mis ei luba mingeid kogunemisi ning jäime äraootavale seisukohale,“ rääkis minituru korraldaja Annika Oras.
„Köögivilja veel on, kanad munevad edasi, mesi on purgis, eks nüüd on tükk aega pausi, inimesed soetasid tagavara, mis hiljem saab, on näha, kuidas asju täpselt korraldame. Kas õuetingimustes või kuidas kaupa täpselt vahetada, seda mõtleme veel. MTÜ-l maksukohustusi pole, mingeid rendilepinguid ka mitte ja võib lihtsalt n-ö puhata ning edasist toimetamist läbi mõelda. Enamikule meie tootjatele ei ole OTT peamine, vaid üks väljund, osale neist oli toidutootmine lisategevus,“ selgitas Oras.
„Kui OTTi mõttega lagedale tulin, oli üks oluline aspekt see, et kui midagi juhtub, oleks olemas toiduvõrgustik, kust saab osta elementaarse. Ja põhimõtteliselt on meil andmebaas nüüd olemas. Meil edevuskaupa ei ole, ongi pigem tavaline ja vajalik,“ ütles Oras veel teisipäeval. Kolmapäevaks on selge, et Kääpa OTT on otsimas turvalisi ja legaalseid võimalusi oma kaupa huvilistele ka eriolukorras pakkuda.
Ülle Jukk, Jõgevamaa koostöökoja toiduspetsialist oli äraootaval seisukohal: „Meie üritused ongi enamast rahvakogunemised – koolitused, seminarid, ühises telgis ülesastumised messidel ja laatadel. On küll ajakava, aga saame olla paindlikud. Otseselt eriolukorra esialgse kehtimise ajaks meil plaane polnud, välja arvatud maamess. Enamasti on sündmuste ja ürituste aeg suvi, ja mis siis saab, pole üldse veel selge.
Üha rohkem näen, kuidas kasvab otse kättetoimetamine, kus kaup viiakse ise kohale või on see korraldatud muul moel. Sõltub inimeste tervisest ja asjaoludest. Kui tootja on terve, saab ta teatud asju turustada, aga kui teda tabab haigus, on teine asi.“
Ka Triinu Akkermann Peipsi Toidu võrgustikust arvas, et tuleb vaadata, mis aeg toob.
„Kõigil on praegu võrdselt raske, kui räägime väikeettevõtjatest. Ega see tore üleskutse, et ostame kohalikult, ei päästa ka väikeseid. Tarbimine on minimaalne, sest keegi tarbijana ei tea, kust ta saab järgmised kuud rahastuse peale, aga eks me kõik peame elama edasi,“ ütles ta.

Coopi käive kasvab

Suurematel kauplejatel tundub esialgu olevat pigem mure, mida müüa ja kes müüb, sest käive on näiteks Coopi juhi Toomas Vahuri sõnul neljandiku võrra kasvanud.
„Poed paneme natuke varem kinni, see annab meile võimaluse tööjõudu paremini kasutada. Kinni on ka Jõgeva kaubahalli teine korrus ja restoran Kosmos, sest neil oli kliente väga vähe, nii saime Pae keskusesse abikäsi juurde,“ rääkis Vahur.
Kaubakogused on kasvanud nii suurtes kui ka maapoodides, aga maapoodides tullakse kergemini toime, sest töömaht on väiksem. „Selge on, et inimesed on paanikas ja varuvad tagavara, minu jaoks kasvas üllatavalt esmatarbekaupade käive isegi rohkem kui toidukaupade oma.
Arvestame, et paar kolm nädalat ostetakse rohkem ja siis müük kukub. Inimene peab ju selle, mis ta kokku ostis, ära tarbima. Ei usu, et kui kodus on toitu rohkem, ka süüakse rohkem. See, et mõni asi rikneb, kui targalt ei ostetud, on küll tõenäoline. Kuigi praegu on toiduainete säilivusajad päris pikad,“ selgitas ta.
Toomas Vahuri sõnul on personal Coopis praegu terve ja haiguslehti rohkem kui tavaliselt võetud ei ole. „Loomulikult desinfitseerime kauplusi, nii nagu olukord ja ettekirjutused nõuavad, aga tõsi on, et kassapidajad on küll klientidele väga lähedal,“ lisas Vahur.

Ilumüüjate loomingulisus

Selge, et esmatarbe- ja toidukaupade tootjad ja müüjad arvestavad käibe langusega, samas ohtu, et nende toodangut või kaupa vaja ei lähe, siiski ei ole. Muret tekitavam on olukord neil, kes teevad asju nii-öelda hingele.
Keraamik Erika Aasa, keraamikakoja Loov Energia perenaine ei oska praegu midagi kosta.
„Püüan läbi mängida eri stsenaariume, kuid tegelik olukord selgub loodetavasti paari kuu pärast. Lootsin, et põhihooaeg algab nagu tavaliselt aprillis, kuid nüüd on suur teadmatus. Julgust ja lootust peab ikka üleval hoidma, püüan hirme mitte ligi lasta,“ rääkis keraamik, kes tavaliselt müüs oma loomingut laatadel ja muudel sarnastel sündmustel ning korraldas õpitubasid.
„Mul on kodulehel www.loovenergia.ee e-poeke, kust saab tooteid osta. Aeg näitab, mis tulema hakkab, püüan säilitada rahu ja loodan kriisi kiiret möödumist,“ lisas ta.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus