Ettevõtjad: ellujäänutele kulub riigi abi ära

 

5,7 miljardi krooni suurusest riigi abist kuulnud Jõgevamaa ettevõtjad peavad seda ellujäänutele turgutavaks, kuid kardavad toetuse küsimisel üleliia suurt bürokraatiat ja läbipaistmatut otsustusprotsessi.

Enn Kangur Kurista saeveskist kinnitas, et eksporti peab praegu igal juhul toetama. Konesko metallitehase juhi Tauno Suitsbergi sõnul sõltub kõik sellest, mis alustel ja kuidas 5,7 miljardit jagatakse. „Kui see läheb õigesse kohta, siis on ettevõtjatele sellest kindlasti abi,” ütles ta.

Suitsbergi hinnangul oleks pidanud toetusi juba varem jagama, kuid kindlasti pole rong veel läinud.

„Riigimehelikult on otsus tehtud ikkagi õigel ajal – kes ettevõtetest tänaseks veel alles on jäänud, neid on ilmselt ka vähe,” nentis ta.

Ponte Õmbluse direktor Jaan Halliste märkis, et ettevõte ekspordib 99 protsenti toodangust, toetusest oleks kindlasti abi. „Usun, et meie võiksime ka toetusest osa saada,” lisas ta.

Halliste kinnitusel kuluks toetus ära, sest uued projektid vajavad raha. Materjalide ostmine on kulukas.

Kas 5,7 miljardist võiks eksportivatele ettevõtetele jätkuda, ei osanud firmajuhid öelda. „Riigi plaanis pole 5,7 miljardit suur raha. Teisalt aga sõltub kõik riigi võimalustest. Ja need ei ole hiilgavad,” nentis Halliste.

Suitsberg on riigi abis natuke pettunud ja suhtub toetamisse pessimistlikult. „Esitasime Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele investeeringutoetuse saamiseks kaks projekti. Osalesime konkursil kahe seadmega ja mõlema seadme kohta tuli täpselt ühesugune vastus, kuigi esitasime kaks täiesti erinevat projekti täiesti erineva lähenemisega. Ma ei saagi päris täpselt aru, mis alusel riigi toetusi jagatakse,” oli ta nördinud.

Vastavalt valitsuskabineti esmaspäeval kinnitatud plaanile toetab riik eksportivaid ettevõtteid 5,7 miljardi krooniga.

Tugipaketi neli abimeedet on mõeldud Eesti väikese ja keskmise suurusega eksportivate ettevõtete finantseerimisprobleemide leevendamiseks, teatas majandusministeerium.

Toetust saavad taotleda töötleva tööstuse, ehituse, hulgi- ja jaekaubanduse, transpordi ja side, majutuse, toitlustuse ja äriteeninduse valdkonnas tegutsevad ettevõtted. Toetust ei saa taotleda põllumajanduses, jahinduses, metsamajanduses, kalanduses, kinnisvara alal, finants- või riigisektoris tegutsevad ettevõtted.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus