Ettevõtja Voldemar Ilves: „Põllumajandus võiks olla poliitikast sõltumatu”

Jõgeva valla põllumajandusettevõtte Tooma Agro osaühing tegeleb põllukultuuride kasvatamisega mahemeetodil. Firma on tugevasti seotud hobusekasvatusele spetsialiseerunud ettevõttega Tooma Põllumajanduse OÜ.


Aprillikuu viimasel hommikul oli Tooma Agro osaühingu juhataja Voldemar Ilves põldu kündmas. „Sügisel jäi uba ühel 20hektarilisel  põlluosal kehvade ilmaolude tõttu  koristamata ja see vajabki nüüd kündmist. Tänavu külvame sinna kaera. Veel kasvatame käesoleval aastal hernest ja otra. Kõige suuremad ongi odra- ja kaerapõllud. Samuti pole me veel kaotanud lootust oa osas. See, et üks aasta nässu läks, ei tähenda veel midagi.”

Ilves nentis, et tänavu on kevadtööd veninud, sest põllumeeste elu käib paljuski ilma järgi. „Plaanid võivad olla head, kui aga ilm ikka ei luba, võib mõndagi tegemata jääda. Ühele poole kavatseme kevadtöödega jõuda mai keskel.”

Alates möödunud aastast põhineb Tooma Agro OÜ tootmine mahepõllumajandusel. „Loobusime intensiivsest põllumajandusest, ei kasuta mürke ega väetisi. Eks me kõik ole kuulnud, kui kahjulikud on keskkonnale kemikaalid,” ütles Voldemar Ilves.

„Tooma Agro osaühingul on põllumaad 250 hektarit. Sisuliselt moodustavad Tooma Agro  OÜ  ja hobusekasvatusega tegelev firma Tooma Põllumajanduse OÜ ühe ettevõtte. Maad kuuluvad kõik Tooma Põllumajandusele ja Tooma Agro rendib neilt maid, mida on kokku peaaegu 600 hektarit. Võimalusel kavatsetakse põllumaad suurendada.

 Kaks firmat sai loodud, et tegevus ja kulude ja tulude arvestus oleksid täpselt piiritletud.  Kui asjad paika saavad ehk siis tulevikus jätkame taas ühe firmaga. See on mõtlemise koht,” rääkis Voldemar Ilves. Tooma Põllumajanduse OÜ-d juhib tema poeg Martin Ilves.

Tooma põllumajandusettevõtted kasutavad mõned aastad tagasi ostetud põllutöömasinaid. „Toetustest oleme saanud pindalatoetust. Ennekõike on firma arenenud oma vahendite arvel,” märkis Voldemar Ilves.

Põllusaaduste turustamise võimalustega võib üldjoontes rahule jääda. Hindade üle ei saa kurta. Meil pole kindlaid lepingupartnereid. Müüme sinna, kust tuleb parim pakkumine,” kinnitas ta.

„Kuid mure on tööjõuga. Maal pole oskustöölisi tänapäeval kerge leida. Samas on raske ka terveks aastaks töötajale rakendust kindlustada. Seni oleme koos Martiniga olulisemad tööd ära teinud. Vastastikuseks abistamiseks teeme koostööd ka kolme naabruses tegutseva põllumajandusettevõttega,” lausus Voldemar Ilves.

Ta avaldas arvamust, et ei kohalik omavalitsus ega riik saa eriti põllumajandust aidata. „Ennekõike sõltub kõik ilmast ja põllumeestest endast. Kõige parem olekski, kui põllumajandus poliitkast täiesti eraldi oleks. Paraku on asjad ikka omavahel seotud,” nentis põllumajandusettevõtja.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus