Etleja on kui elav raamat

 

Jõgeval Betti Alveri muuseumis selgitati möödunud reedel välja maakonna paremad õpilasetlejad. Homme Kostiveres toimuval üleriigilisel etlusvõistlusel esindavad Jõgevamaad Georg Sakrits, Liisbeth Kesamaa, Kristjan Pint ja Erich Zelinski.

 

Maakondlikul konkursil osalesid küll vaid viie kooli (Jõgeva gümnaasiumi ja ühisgümnaasiumi, Põltsamaa ühisgümnaasiumi, Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi ja Maarja põhikooli) õpilased, ent etlejate koguarv ulatus üle kolmekümne. Kõige suurema esindusega oli väljas Jõgeva gümnaasium. Etlejaid hindasid Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse liige Kristiina Oomer, Tallinna 32. keskkooli teatriõpetaja Minna Kohjus ja Jõgeva linnaraamatukogu töötaja Ene Sööt.

Pikast konkursipäevast kokkuvõtteid tehes tuli tõdeda, et Jõgeva gümnaasiumi suur esindus viis koju ka suurema osa auhindadest ning maakonda riigikonkursil esindama valitud õpivad kõik selles koolis ning kolmel neist on ka sama juhendaja — kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur. Žüriid erapoolikuses süüdistada ei saa, sest neile kätte antud hindamislehtedel koolide ja juhendajate nimed üldse ei figureerinud. Need said hindajatele teatavaks alles siis, kui otsused tehtud.

“Pole midagi teha, kui üks õpetaja lihtsalt oskab nii hästi juhendada,” tunnistas Kristiina Oomer.

Kuldaväärt diktsioon

Tema sõnul olid tegelikult tublid siiski kõik. Eriti tõstis ta esile kõigi noorte etlejate kuldaväärt diktsiooni.

“Seda märkis ka möödunudaastase etlusvõistluse žüriis kaasa teinud näitleja Märt Avandi ja mul jääb vaid üle tema tookordseid sõnu korrata,” märkis Kristiina Oomer.

Tema sõnul tegid võistluspäeva põnevaks ka head tekstileiud. Mõne esineja puhul oli küll puuduseks see, et luuletus ja proosapala olid valitud laadilt ja meeleolult liiga sarnased. See ei võimalda etlejal oma ande erinevaid tahke avada ja teeb etteaste igavamaks. Mõni esitatud proosakatkend oli ka ilmselgelt liiga pikk.

“Kui teksti on võimalik olulist mõttekadu vältides kärpida, siis võib seda julgesti teha. Mitte kusagil pole öeldud, et see on keelatud,” ütles Kristiina Oomer. “Samas oli mõni pikk tekst mõne etleja esituses nii huvitav, et aeg kadus kui lennates.”

Õpetlikke näpunäiteid oli Kristiina Oomeril noortele esinejatele veel. Tema sõnul tasub tekst alati hästi pähe õppida, sest kui esinedes tuleb sõnu ükshaaval mälust välja koukida, siis läheb teksti mõte enamasti kaotsi.

Tekstid, mis panevad silma särama

“Te olete esinedes meie ees kui raamatud. Kui teil endal ei hakka teksti kaudu edasi antavad pildid silme ees jooksma, siis ei hakka ka meil,” ütles Kristiina Oomer.

Tema sõnul ei tohiks ära unustada ka hingamist: isegi siis, kui õhk keset sõna kopsudest otsa saab, võib seda rahulikult juurde võtta. Nii tekibki esitusse mõnus loomulik paus. Tähelepanu tuleks pöörata ka asendile, milles publiku ees seistakse. Kui etleja end vale asendiga n-ö kinni paneb, ei oska ta enam oma keha ja kätega midagi peale hakata.

Ene Sööt lisas, et esineja silmadest on tavaliselt näha, kas ta loeb sellist teksti, mis talle tõesti korda läheb, või sellist, mis tema enda mõttemaailmaga suurt ei haaku.

“Kui võimalik, valige tekst ise. Kui juhendajal õnnestub leida selline tekst, mis teile meeldib, on samuti hästi. Kui aga juhendaja valitud tekst teile eriti ei sobi, siis öelge kindlasti oma arvamus välja ning otsige koos sobivam — selline, mis teil silma rohkem särama paneb,” sõnas Ene Sööt. “Luuletuse lugemise puhul võiksite aga meeles pidada, et liigne teater ei tule selle juures kasuks. Kõik olulise, mis luuletuses on, saab tavaliselt edasi anda häälega.”

Etlusvõistluse peakorraldaja, Jõgeva gümnaasiumi huvijuht Kersti Kruus tänas võistluse lõppedes kõiki osalejaid, juhendajaid ja abistajaid.

“Tänu teile, head juhendajad, kasvab laste huvi luule ja kirjanduse vastu ning tänu teile on meil jätkuvalt õpilasi, kes ei väsi esitamast ilusaid ja tarku ridu luule- ja kirjandusklassikast,” ütles Kersti Kruus. 

MAAKONNA ÕPILASETLEJATE KONKURSI PAREMAD

4.-6. klass

Georg Sakrits (Jõgeva gümnaasium, juhendaja Lianne Saage-Vahur)

Liisbeth Kesamaa (Jõgeva gümnaasium, juhendaja Anneli Jäme)

Alex Guske (Jõgeva gümnaasium, juhendaja Lianne Saage-Vahur) 

7.-9. klass

Kristjan Pint (Jõgeva gümnaasium, juhendaja Lianne Saage-Vahur)

Leho Laurend (Maarja põhikool, juhendaja Marje Koorits)

Maarja Tiits (Jõgeva ühisgümnaasium, juhendaja Inga Reinumägi) 

10.-12. klass

Erich Zelinski (Jõgeva gümnaasium, juhendaja Lianne Saage-Vahur)

Andra Aus (Jõgeva gümnaasium, juhendaja Lianne Saage-Vahur)

Taivo Pärnamets (Jõgeva gümnaasium, juhendaja Lianne Saage-Vahur) 

Žürii eritunnustuse pälvisid nooremas vanuserühmas Annamarii Haab (Põltsamaa ühisgümnaasium, juhendaja Lilio Võsu), keskmises vanuserühmas Marjanne Treier (Maarja põhikool, juhendaja Marje Koorits) ja vanemas vanuserühmas Brigitta Jõgi (Jõgeva ühisgümnaasium, juhendaja Helge Maripuu) 

Publiku lemmikuks tunnistati nooremas vanuserühmas Georg Sakrits, keskmises vanuserühmas Maarja Tiits ja vanemas vanuserühmas Andra Aus

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus