Et uusaastalubadus suitsuvabast elust täituks

Uue aasta saabudes antakse endale sageli uusaastalubadusi. Tihti on selleks otsus suitsetamisest loobuda. Omaette mõtteainest pakub, et lubadus kipub aasta-aastalt korduma. Iseenesest pole korduv lubadus ju halb, kui selleks on näiteks mõne uue oskuse õppimine. Suitsetamisest loobumine võiks olla ühekordne lubadus, mis saab edukalt ja kogu eluks täidetud.


Suitsetamisest loobumine võib osutuda arvatust raskemaks, sest üksnes loetud protsent inimesi saab sellega ise ja tagasilöökideta hakkama. Teiste loobujate innustamiseks on teema avalikult ette võtnud saatejuht Robert Rool ja muusik Maian Lomp. Ilmselt on paljud märganud Sigarexiti kampaaniat, millega Robert ja Maian kutsuvad suitsetajaid kahjulikust harjumusest loobuma ja jagavad oma kogemusi selles vallas.

Robert Rool võttis alustuseks ette kõige raskema meetodi ehk abivahenditeta päevapealt loobumise. Rahvusvaheline kogemus näitab, et sel moel õnnestub edukalt loobuda vaid neljal protsendil inimestest. Ülejäänud kasutavad nikotiini sisaldavaid tooteid, mis on vähem kahjulikud. Kümne päeva möödudes kinnitas Robert Rooli kogemus, et päevapealt loobumine on raske ja ta võttis loobumise toetamiseks kasutusele tubakavabad nikotiinipadjakesed.

Mittesuitsetajatele võib olla raskesti mõistetav, miks on suitsetamisest loobuda nii raske. Asi on nikotiinisõltuvuses, kuid koos sigaretisuitsuga kaasneb nii suitsetajale kui ka kõrvalseisjatele ohtlike mürkainete mõju. Nikotiin on sarnaselt kofeiiniga stimulant ehk tarbima harjunutel on tekkinud selle järele vajadus, mistõttu loobumisprotsess võib osutuda ebameeldivaks.

Suitsetamisest loobumise soodustamiseks on loodud tooted, mille kasutamisega saab nikotiinidoosi kätte kahjuliku sigaretisuitsuta. Samas tuleb arvestada, et inimesed on erinevad ja iga toode ei sobi suitsetamisest loobumise vahendina kõigile ühtmoodi.

Maian Lomp võttis näiteks kasutusele nikotiiniplaastrid ja tema senine kogemus on näidanud, et talle need sobivad. Mõned inimesed kasutavad nikotiininätsu või e-sigaretti. Eri võimalusi, mida inimesed on suitsetamisest loobumiseks kasutanud, tutvustati möödunud aastal Eestisse jõudnud Stopptoobri kampaania ajal.

Suur roll on suitsetamisest loobumise nõustamisel. Hea uudis on see, et käesolevast aastast lisandus nõustamisteenus Tartusse. Loodame, et see jõuab peagi Jõgeva, Viljandi, Järva ja Hiiu maakonda, sest ka nendes maakondades elavad suitsetajad väärivad heade nõustajate abi.

Kiiduväärt uudis on suitsetamisest loobumise nõustamise lisandumine apteekidesse, mis on inimeste jaoks tasuta. Loodame, et võimalused laienevad järk-järgult üle Eesti. Apteegis nõustamise järel saab loobumisega alustaja sealtsamast osta loobumist toetavaid nikotiiniga tooteid.

Kahtlemata on see inimese jaoks väga mugav. Samas võiks ju suitsetamisest loobumise nõustamine toimuda ka teistes müügikohtades, kus on müügil vähem kahjulikud nikotiinitooted.

Mida rohkem on võimalusi, seda kiiremini saavutame suitsuvaba Eesti.

Kõige tähtsam on suitsetamisest loobumisest mitte loobuda! See on kingitus iseendale ja oma lähedastele. Kui sa ei jõudnud seda lubadust pidada 2020. aasta 1. jaanuarist, alusta ja leia Sigarexiti, Stopptoobri või teiste nõuandjate abil uus võimalus koos Hiina uusaastaga.

Ingmar Kurg, NNA* suitsuvaba Eesti

 

*NNA ‒ new nicotine alliance

blog comments powered by Disqus