Et märgata ja mäletada ärkamisaega

Tuleva teisipäeva hilisõhtul ja ööl saadakse Tallinnas lauluväljakul taas ühislauluks kokku. Tulla on lubanud 132 koori üle Eesti, lisaks  nii vanema kui noorema põlvkonna solistid.

Kuuleb regilaule ja armsaks saanud koorilaule, paarikümne aasta vanuseid isamaalisi laule, tänaste noorte heliloojate loomingut ja punklaulegi.

Ametlikult tähistatakse sel moel Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva ja 20 aasta möödumist esimestest spontaansetest öölaulupidudest. Loodetavasti mõistame aga sisimas,  et sellist märkamise-pidu on igaühele meist ka muul põhjusel vaja, nii nelja-viiekümnestele ja vanematele kui paarikümneaastastele ja noorematele, kes Laulva revolutsiooni ajaks veel sündinudki polnud.

iii

Noortele selleks, et nad veel paremini mõista saaksid, mis toimus enne seda, kui poliitiliselt kaardilt kadus riik nimega Eesti NSV, keskealistele ja vanemale põlvkonnale aga selleks, et me oma sisse harjunud kurtmise-virisemise kõrval tõepoolest taas märkaksime, et Eesti on vaba. Ja mäletaksime, kui oluline oma riigi sünd meile oli.

Valmidusest vabaduse nimel kartulikoori süüa on saanud vaid kurb sõnakõlks ja noorema rahva seast kuuldub arvamusi, et Balti Ketti praegu enam kokku ei liidaks. Aeg muutub ja meie koos temaga, teati juba tuhandete aastate eest ja küllap on seegi millekski hea. Ööl vastu 20. augustit lauluväljakul toimuv kujuneb aga loodetavasti rahvaks olemise toonitamiseks ja kinnitamiseks, et kooslaulmise soov on säilinud.

16. august 2008

blog comments powered by Disqus