Et eesootavad peod mööduks rahus

Tänases lehes tutvustab Kodavere pärimuskeskust arendav Ergo-Hart Västrik põliseid jaanipäevakombeid. On ju ikkagi tegemist suve pikima päevaga, mida oleks patt lihtsalt maha magada. Paljudes kodudes süttib jaanipeotuli just võidutulest, mis jõuab 23. juunil iga maakonna kohalikku omavalitsusse ja millest saavad osa kõik soovijad.


Ühtlasi käib traditsioonide hulka külas käimine ning lahkunute meenutamine. Olgugi et tänavu tuleb suuremaid üritusi pidada väga ettevaatlikult, kerkivad mitmelgi pool jaanilõkked. Rääkimata koduaedadest.
Samas peab jaanipäeva puhul rääkima alati peo teisest küljest ja heitma pilgu kurvastavale statistikale. Hoolimata sellest, et igal aastal annab politsei soovitused turvaliseks pidutsemiseks, peame pärast ikka rääkima joobes juhtidest, liiklusõnnetustest või uppumissurmadest. Ent kõik sellised sündmused saavad alguse alkoholi kuritarvitamisest ning valedest valikutest.
Sel aastal võiks alustada uue traditsiooniga, kus pidu peetakse turvaliselt ning ka teistele mõeldes. Hoiame kinni kehtivatest reeglitest, millega säästame enda ja teiste tervist, samuti olema alkoholi tarvitades vastutustundlikud. Nii jäävad õnnetused olemata ja ka koroonanumbrid kasvatamata.
Ja kuigi seljataga on kaks kuud kodust rahulikku aega, võiks jaanipeol telefonid ära panna ja selle asemel omavahel rääkida. Vestelda lõkke ümber rõõmudest ja muredest ning tunda rõõmu pööripäeva soojusest.

blog comments powered by Disqus