Et Balti kett ei katkeks kunagi

Homme möödub 20 aastat väga olulisest sündmusest Balti rahvaste ajaloos. 23. augustil 1989 ühendasid rohkem kui kaks miljonit inimest Lätis, Leedus ja Eestis oma käed ja  moodustasid oma vabadustahte demonstreerimiseks läbi kolme riigi kulgenud katkematu inimketi.

Tänavu taastame me selle keti, ühinedes enam kui 600 kilomeetri pikkuseks Balti rahvaste jooksuks, mõõtes Balti keti teekonda ühendatud südametuksete rütmis. Me teeme seda lugupidamisest ajaloo vastu, kohusetundest homse ees ja kodumaa-armastusest.  

Balti keti 20. aastapäeva puhul korraldatakse läbi kolme riigi jooks ja mototuur, kantakse edasi tõrvikutuld. Lilli piiripunkti lähistel avatakse Balti keti mälestusmärk, samuti toimub riigipiiril kontsert ja rahvapidu, mille korraldavad koos Karksi ja Nauksene vald.

Balti kett polnud esimene ikestatud balti rahvaste tahteavaldus. 10 aastat varem oli kirjutatud Balti Apell, märgukiri, mille tulemusena sai Läänemaailm teada Molotov-Ribbentropi paktist ja selle salaprotokollidest. Sellele kirjutas alla 45 julget eestlast, lätlast ja leedulast.

Vooremaa loodab, et mõtteline Balti kett ehk kolme sarnase saatusega rahva ühtehoidmine ei katke enam kunagi. Elagu Eesti! Lai dzivo Latvija! Tegyvuoja Lietuva! 

22. august 2009

blog comments powered by Disqus