Esmaspäevast tulevad uued piirangud

Alates 25. oktoobrist muutub meie elus palju, jõustub mitu uut piirangut.


Alates esmaspäevast saavad kontrollitud tegevustes osaleda üksnes vaktsineeritud või COVID-19 läbipõdenud täiskasvanud. Vaktsineerimata inimeste pääsu piiratakse, kuna neil on kõrge risk nakatuda ja haiglasse sattuda. Vaktsineerimata isikud ei saa 25. oktoobrist osaleda spordivõistlustel ning liikumisüritustel. Neile jäävad suletuks spordisaalide uksed, ei saa minna sauna, spaadesse ja veekeskustesse, külastada ujulat. Samuti ei saa vaktsineerimata inimesed edaspidi osaleda konverentsidel, külastada teatrit, kino ning võtta osa meelelahutusest. Neile jäävad suletuks ka muuseumide, näitusesaalide ja söögikohtade uksed.
Kaubanduses ja teeninduses tuleb maskikandmise kohustuse täitmist jälgida teenusepakkujal ja kauplejatel. Edaspidi ei tohi maskita inimesi müügi- või teenindusaladele lubada. Ka tuleb ruumides tagada hajutatus.
Esmaspäevast ei asenda maski suu ja nina katmine salli või kraega.
Soovituslik on kasutada meditsiinilisi või nendega võrdsustatud maske. Kes ei saa maski kanda tervislikel põhjustel, peavad seda tõendama arsti poolt väljastatud tõendiga.

Lastele mask suu ette
Maski kandmise soovituslik kohustus laieneb nüüd ka lastele alates 12. eluaastast. Neil soovitatakse maske kanda teatris, kinos või kontserdil.
Uued meetmed kehtivad esialgu 10. jaanuarini.

Muutused huvihariduses ja õppetöös
Valitsus kiitis heaks eneseisolatsiooni ja testimise korra muudatused koolidele ja huviharidusringidele. Eesmärk on tõhusamalt piirata nakkusahelaid õpilaste vahel. Uuendatud kord puudutab neid üldharidus- või kutsekooli õpilasi, kes pole vaktsineeritud ega COVID-19 läbi põdenud. Koolis või huvihariduses aset leidnud lähikontakti korral tuleb pärast selle teadasaamist jääda koju ja teha 4. päeval PCR test. Kui tulemus on negatiivne, võib õpilane jätkata nii kooliskäimist kui huviringides osalemist. Uus korraldus jõustub pärast koolivaheaega, alates 1. novembrist.

Irja Lutsar: kõige alus on vaktsineerimine
Piiranguid võib panna, aga mis on nende eesmärk. Täidame praegu vastuvõetuid. Pole mõtet aina uusi lisada, kui olemasolevaid ei täideta. Kõige alus on ikka vaktsineerimine, kuna see on kõige tõhusam kaitse.
Vaktsiinide kaitses ei maksta kahelda. Inimesed, kes on haiguse läbi põdenud ütlevad nüüd – küll ma olin rumal, et uskusin naabrinaise juttu. Oleks pidanud ennast vaktsineerima. Kahjuks tuleb see kahetsus liiga hilja. Olen praegu ise kliinikumis kolmandat tõhustusdoosi saamas ja julgustan kõiki seda tegema, kellel on teisest doosist kuus kuud möödas. Igaüks peab oma peaga mõtlema ja kandma maski, kus seda kandma peab. Eakamatel tuleks vältida suuri kogunemisi. Mõtlemine, et väldin kontakte, ei vaktsineeri ning ei jää siis ka haigeks, on sügavalt ekslik. Jääb küll. Pärast on hilja kahetseda. Inimesed, palun minge vaktsineerima ja kuulake vähem võõraid võhiklikke soovitusi. Uskuge arste. Mida suurem on vaktsiiniga hõlmatus, seda väiksem on tõenäosus nakatuda ja haiglasse sattuda.

VAMBOLA PAAVO

blog comments powered by Disqus