Eskus avati pidulikult jõusaal

Kahe aasta eest oli Vooremaas juttu sellest, et Põltsamaa lähedal Eskus on asunud külaelu vedama tublid noored  Gedtlin Tõniste ja Lenard Moroz. Läinud reede tõi toona välja öeldule kinnitust, sest just nende kahe eestvõttel valmis Esku kunagises töökojahoones jõusaal, mille rajamise plaan oli tookordki kõne all.


Jõusaali avamisele kogunenute poole pöördudes lausus Gedtlin Tõniste, et mõte jõusaali rajamisest mõlkus tema ja Lenardi mõtteis juba viis aastat tagasi. Kahe aasta eest asuti otsima sobivaid ruume, kuhu selle ehitada saaks. Nii sündiski Esku GYM MTÜ,  liikmeteks need kaks noort inimest. Leidnud sobivad ruumid, kirjutasid nad Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) projekti, et oma algatusele rahalist toetust saada.

Remonditööd tehti ära pereliikmete abiga

Esimesel aastal nende projekti ei toetatud. See ei seganud noortel oma idee elluviimist jätkata ja nad alustasid töökojahoones lammutustöödega. Juba aasta pärast kirjutati uus projekt ning noorte suureks rõõmuks saadi seekord rahastus. Nüüd sai alustada tõsiste remonditöödega. Gedtlin Tõniste sõnul olid selle töö juures kõige suuremateks abilisteks nende oma pere liikmed. Remonditud ruum vajas aga sisustamist. Noored andsid Facebooki kaudu teada, et kõik jõusaalis vajalikud treenimisvahendid, mis kellelgi ülearu, on tulevasse spordisaali oodatud. Üleskutsele reageeriti ja esimesed jõumasinad saidki lahkete annetajate abiga paika. Ka Põltsamaal tegutsev metallitöötlemise ettevõte Konesko AS, mille poole Gedtlin Tõniste kui selle firma töötaja pöördus, pani nende tegevusele õla alla. Just selle ettevõtte abiga saadi jõusaali nn kükipuur, mille meisterdas Olav Teras. Kõigele sellele vaatamata oli siiski palju vajalikke vahendeid veel puudu ning nii kirjutasid ettevõtlikud noores järjekordse projekti KÜSK-i. Taas saadi positiivne vastus. Saadud projektirahaga soetati hantliriiul ja tõstekangi kettad. Parima pakkumise tegi vahendite soetamisel HC GYM, kust saadi kingituseks mitu trenažööri. Tubli toetaja Andrei Savotškin kinkis turvakaamerad.

Sisustust on plaanis täiendada

„Kui me jõusaali rajamisega alustasime, oli meie jaoks suur küsimärk, kuidas hankida treenimisvahendeid. See on väga lahe kuidas inimesed meid nende soetamisel aidanud on,” rääkis Gedtlin Tõniste. Lisaks juba olemas olevatele vahenditele on  plaanis paigaldada saali sõudeergomeeter, jooksulint ja  kaldpink.

Praegu on jõusaalis olemas stepper, kaks crosstrainerit, trenažöörid kõhu-, selja- ja jalalihastele, kaht tüüpi hantlid ja veel mõned jõumasinad. Lisaks saab kasutada varbseina ja poksikotti ning –kindaid. Olemas on tõstepõrand, kus kangile saab paigaldada kuni 420 kilogrammi raskusi. Jõusaali seintele paigaldatakse peeglid, et treenijad saaksid oma tegevust jälgida ja oma vigu märgata. Jõusaali betoonpõrandale ehitati puitpõrand, mida katavad kummimatid.

Probleemiks on hetkel veel pesemisvõimalus, kuid ka see on plaanis lähiajal lahendada. Ettevõtmise lõpuleviimine võtab aega, sest jõusaaliga tegelevad Gedtlin  ja Lenard põhitöö kõrvalt. „Püüame pakkuda saali kasutamist võimalikult  soodsalt, et huvilised raha pärast tulemata ei jätaks.  Me soovime, et inimesed oma tervise eest rohkem hoolt kannaksid,” toonitas Gedtlin.

Esku noori toetav Timo Majori lausus, et kolis Soomest Eestisse kakskümmend aastat tagasi. Lenard Moroz tutvus Timo Majoriga mereakadeemias õppides. Timo sõnul on neil kokku viis spordisaali, sellest kolm Tallinnas, üks Rakveres ja üks Kohtla-Järvel. Soomlasest spordimehe kinnitusel ei olnud Esku jõusaali vajalike vahenditega toetamine probleem, sest tema firma toodab ja müüb  trenažööre. Major lausus, et kui teha oma tööd südamega ja pakkuda soodsat treenimisvõimalust, siis on ka inimestel treeningutel osalemise vastu huvi. Kui muuta selline tegevus äriks, kaob ka inimeste huvi. Ka Gedtlin Tõniste kiitis oma suursponsorit, kes neid jõusaali sisustamisel märkimisväärselt aitas.

 Esku jõusaali ühekordne kasutamine maksab 1,50 eurot, kuupilet  15 eurot. Enamasti pannakse end jõusaali kirja Facebook’i vahendusel. Gedtlin Tõniste kinnitusel on kõik huvilised teretulnud.

Kuigi ametlikult avati jõusaal alles reedel, on seda juba kasutanud 16 inimest. Kui Gedtlin või Lenard ise hetkel Eskus kohal ei ole, on neil abilised, kes huvilistele ukse lahti teevad. Samuti on trennisaali uksed avatud pühade ajal ja koolivaheaegadel.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus