Esitleti õppefilme ?ME RÄÄGIME ALKOHOLIST? ja ?VAENLANE Nr 1?

Viimase kümne aasta jooksul on Eestis alkoholilembeste noorte arv pidevalt kasvanud. Eesti noortest oli 2002. a kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu andmetel enne 13. eluaastat purjus olnud üle 18 % ja 15-aastastest üle 49 %. Regulaarselt (kord nädalas) joob alkoholi 11-aastastest 5%, 13-aastastest 10% ja 15-aastastest 24%. Ligikaudu 40 % alaealiste kuritegudest pannakse toime alkoholijoobes. Iga neljas surmajuhtum Euroopa 15-29-aastaste meeste hulgas on seotud alkoholi tarbimisega. Eestis on see näitaja Euroopa keskmisest veelgi suurem.

Enamik väärtushinnanguid kujuneb koolieas ning alkoholi liigtarbimine on üks olulisem risk, mis võib lõppeda ka noore inimese surma või eluaegse invaliidistumisega. Sellest tulenevalt toetas haigekassa alkoholiennetuslike filmide valmimist.

Kolmapäeval, 11. oktoobril toimus õppefilmide esilinastus Tallinna Kinomajas Uus t 3.

Filmis VAENLANE Nr 1 avab Tõnu Aav filmilikult alkoholi, majanduse ning tehnika arengu seoseid. Rahumäe Põhikooli ja Lasnamäe Üldgümnaasiumi õpilased loevad oma kirjandeid ja arutavad alkoholiprobleeme, mida kommenteerivad Tallinna ja Tartu erialaspetsialistid ning illustreerivad Tartu Ülikooli Kliinikumis filmitud stseenid.

Filmis ME RÄÄGIME ALKOHOLIST tutvustatakse lisaks vanema astme õpilaste aruteludele ja erineva ala spetsialistide kommentaaridele noortelehte OK, organisatsiooni Alkoholivaba Eesti (AVE) ja Põhjamaade noorte karskusseltse.

Filmides kasutatakse ka Eestimaa paljude laste joonistusi. Kuigi film VAENLANE Nr 1 on mõeldud nooremale ja ME RÄÄGIME ALKOHOLIST vanemale õpilasrühmale, moodustavad need terviku.

Filmide lavastaja ja produtsent on Tõnu Virve. Stsenaariumi kirjutasid Petra Poolamets, Martti Martinson, Annika Tallo, Marge Aasalaid ja Tõnu Virve. Operaatorid on Mait Mäekivi ja Tõnis Lepik, helilooja Tõnu Kõrvits. Tootnud stuudio FREYJA FILM ja finantseerinud haigekassa. Filmid varustatakse venekeelsete subtiitritega.

Anne Osvet,
haigekassa avalike suhete juht

blog comments powered by Disqus