Esimeste külmadega tekkinud jää on veel nõrk ja ohtlik


Päästeamet hoiatab, et viimaste päevade külmakraadid ei ole jõudnud veekogude jääkatet piisavalt tugevaks muuta ja seetõttu on jääleminek ohtlik.

Paari päeva jooksul on päästjad saanud mitmel pool Eestis juba mitu väljakutset nõrgal jääl lustivate laste tõttu. Kahjuks on tulnud ka teateid oma elu ohtu seadnud täiskasvanutest, kes nõrgal jääl kala püüavad.


Jääst läbi vajumisel võib inimene uppuda vaatamata ujumisoskusele, sest külm vesi halvab tegevusvõime mõne minutiga. Kõige ohtlikumaks võib nõrk jää kujuneda just uudishimulikele lastele. Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Indrek Ints tuletab meelde, et täiskasvanud peavad lastele seletama, miks nõrgale jääle minek on eluohtlik, ning olema ka ise õige käitumisega eeskujuks.

Eluga riskida ei tohi ka kalamehed, kes lähevad tihtipeale jääle kalastama enne, kui jääkate on turvalise paksusega. Kalameeste sellist eluohtlikku tegutsemist näevad  ju pealt ka lapsed.


Päästeamet palub inimestel olla tähelepanelik. Inimesi nõrgal jääl nähes peaks paluma neil sealt viivitamatult lahkuda. Meeles peab pidama, et kui lähete nõrgast jääst läbi vajunud  inimest päästma, võite tõsisesse ohtu seada ka oma elu.

Jääl juhtunud õnnetust nähes helistage viivitamatult hädaabinumbril 112. Paksem ja turvalisem jää tekib alles pärast mitmenädalast külma. Jääle võib minna alles siis, kui selle paksus on vähemalt 10 sentimeetrit.
i

LIINA REINSAAR, päästeameti pressiesindaja

blog comments powered by Disqus