Esimest rääbisefestivali külastas Kasepääl 6000 inimest

Peipsi Romantika kahe kontserdi vahele Kasepääl mahtus esimene rääbisefestival. Selle korraldas Peipsimaa Kogukonnaköök koos Leader Eesti, Jõgevamaa Koostöökoja, Peipsi Romantika Festivali, Kääpa OTT-i, Mustvee vallavalitsuse ja Kalanduse Teabekeskusega.


Kohal olid toidupakkujad, kalamüüjad, Kääpa OTT-i väiketootjad. Päeva jooksul toimusid rääbisetoitude õpitoad nii Eesti tegijate kui ka Pihkva koka käe all. Lapsi õpetati kala püüdma ning kõigil oli võimalus hinnata, kui hästi nad Eesti kalu tunnevad. Päeva juhtis Linnateatri näitleja Mart Toome.

Rääbisefestivali üks korraldajatest Triinu Akkermann arvas, et külalisi võis olla 6000 ringis, otsustades parkimise ja läbimüügi järgi. Et niisugune festival oli esmakordselt, olid korraldajad valinud rääbist müüma vaid viis ettevõtjat. Aga oli nii suitsurääbist, kohapeal suitsutatut, purgis kui ka värsket kala.

Müüdi kaks tonni rääbist

„Müüdi ära umbes poolteist kuni kaks tonni rääbist,“ pakkus Akkermann. Päeva lõpul olid enamiku müüjate letid suhteliselt lagedad. „Eks see oligi proovimise asi, järgmisel aastal teame teame rohkem müüjaid võtta ning varuda veel enam Peipsimaa maitseid,“ nentis ta.

Oluline osa festivalist ja kõige enam külastajate tähelepanu köitnud osa olid rääbisetoitude õpitoad. Nende juures võlus nii see, et kõik tehti kohapeal, publiku silme ees, kui ka see, et kõike sai ise maitsta. Õpitoad olid tasuta.

MTÜ Toidutee poolt õpetas rääbisegrillimist grillikunstnik Hannes Loopere, kes on õieti poolenisti Peipsimaa mees. Tema elukoht on küll Pärnus, kuid suved veedab ta juba ammu Peipsi ääres.

„Siin on eriline õhustik,“ ütles Loopere, kes oma sõnul hindab ka talvist rahulikku elu Peipsi ääres. Ja rääbisest peab ta väga lugu. „Sellega ei olegi vaja midagi teha, panen ainult natukene soola, teda ei pea puhastamagi,“ selgitas meister kalu vardasse ajades, et neid siis plangul grillida. „Sööd ümbertringi ära, egas sisikonda sööma pea,“ muigas ta.

Tema kõrval valmistas suitsurääbise-kartuli kooke Kadi Suviste. Ka taigen valmis külastajate silme all, julgemad või näljasemad kaasati tööprotsessi. Vabatahtlike abil said suitsukalad puhastatud, kartul riivitud ja taigen kokku segatud. Uskumatu tundus küll Kadi sissejuhatus tööprotsessi: „Kui teil jääb üle suitsurääbist…“. Peale selle õpetas ta veel tegema suitsurääbise trühvleid.

Tauno Laasik Peipsimaa kogukonnaköögist õpetas tegema rääbisepäikest ja rääbiseäkist. Rääbisepäike osutus erakordselt populaarseks. Laasik ladus panni jao paneeritud rääbist ilusti päikesena pannile, praadis rohke õli ja võiga ning keeras hiljem ühes tükis ümber. Selline pannitäis annab kahtlemata lauaehte mõõdu välja.

Kohal Pihkva parim kokk

Urpo Reinthal restoranist Ylicool õpetas rääbist tšilli ja küüslauguga searasvas praadima.

Rääbisefestivalil oli ka külas Pihkva linna parim restoranikokk Sergei Jevdokimov, restoranist „Двор Подзноева”, kes tutvustas rääbise valmistamise retsepte teiselt poolt Peipsi järve. Tema õpetas tegema praetud rääbist kukeseenekastme ja malosol-hernestega ja rääbise äkist oblikate ja oblikaõliga.

Kõigel sellel aitas ülejäänud külastajateni jõuda päeva juht Mart Toome.

Kääpa OTT-i taluturult sai soetada kõikvõimalikku muud kraami siirupitest kitsepiimakosmeetikani, kohal oli ka Siiraku talupood Omedult. Kalanduse Teabekeskus oli pannud välja valiku Eesti vetes elavaid kalu ning huvilised said testida, kas nad need ära tunnevad.

Peipsi toitu pakkusid Teearu talu, Ylicool OÜ, Catering Kene, Joosepi Food Truck ning Maitsekooslus OÜ. „See oli tõeline festival, tõeline rääbisefestival,“ oli Triinu Akkermann toimunuga väga rahul.

„Rääbisefestival toimub taas järgmisel aastal samal nädalavahetusel,“ lubas ta.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus