Esimesena pääsesid värskele rohule mullikad

Teisipäeval oli Pajusi kandis karjalaskepäev: ettevõte Pajusi ABF lubas värskele rohule mullikad. Sel nädalal on paljudes teisteski Jõgevamaa põllumajandusettevõtetes veised karjamaadele lastud.

Jõgeva valla aktsiaseltsis Perevara pääses osa karjast välja sööma juba möödunud nädalal.

“Siis lasime karjamaale kolmkümmend noorlooma Jõgeva – Kuremaa maantee ääres paiknevast Võidu farmist ja kaheksakümmend üheksa tiinet mullikat Jõgeva aleviku lähedalt farmist. Laupäeval algas aga väliperiood Ellakveres asuval lüpsikarjal. Ülejäänud loomad saavad karjamaale käesoleval  nädalal,” rääkis ettevõtte loomakasvatusjuht Urmas Raide. Noorkari on neil tema sõnul väljas ööpäevaringselt.

Palavad ilmad pole liiga teinud

Juhataja Andrus Palootsa sõnul on Torma valla osaühingus Vaiatu Agri praeguseks väljas noorkari, mis moodustab poole nende 300-pealisest veisekarjast.

Aktsiaseltsis Pajusi ABF koordineeris üleeile karjalaskeaktsiooni loomakasvatusjuht Kalev Kaup ja esimesena sai luhakarjamaale ligi seitsekümmend tiinet holsteini tõugu mullikat.  “Palavad ilmad veiste tervisele ja enesetundele liiga pole teinud, sest kuumaperiood on kestnud lühikest aega. Eks karjalaskmise tuhinas juhtus mõndagi. Üks särtsu täis mullikas astus teerajast korraks kõrvale ja sattus kraavi,” rääkis ettevõtte juhataja Lembit Paal.

Teisipäeval lasti mullikad esimesena karjamaale ka Laiuse Põllumajanduse Osaühingus. “Vaatasime, kuidas kari reipalt üle sõidutee kõndis. Mõned veised kogunesid aga veelompi sulistama,” jagas muljeid  juhataja Tiit Maripuu.

Rohi jõudsalt kasvanud

Kui kevad algas tõelise põuaga, siis praegu on olukord parem. Põllumehed on rohukasvuga karjamaadel üldiselt rahul. “Praegu jätkub veistele sööta nii lauta kui karjamaale. Tänu vihmale kasvab rohi jõudsalt. Samas pole see igal pool ühtlaselt kasvanud, mida arvestame ka karja välja lastes,” ütles Urmas Raide aktsiaseltsist Perevara.

“Ebameeldiv olukord tekkis siiski Painkülas Mammu farmi karjamaal, kus puhta töö tegid haned,” kurtis loomakasvatusjuht.

Tänavust kevadet peab karjamaasööda poolest heaks ka OÜ Vaiatu Agri juht Andrus Paloots. Tema sõnul kasvab Vaiatu rohumaadel peamiselt ristik.  

“Viimastel päevadel on rohi väga hästi kasvama hakanud ning loodetavasti selle kasv ei pidurdu, sest peagi on tarvis hakata silo tegema,” ütles Laiuse kandi põllumajandusettevõtte juht Tiit Maripuu. Ta maninis ka, et teisipäeval sai nende firma uue 8,9 meetri laise niiduki omanikuks.  

Karjakuid endiselt tarvis

Mitmetes põllumajandusfirmades piirdutakse loomade valvamisel elektrikarjustega, mõnel pool  leiavad aga endiselt tööd karjakud. Karjaku ülesanne on ennekõike vaatada, et loomadel piisavalt  toitu ja vett oleks. “Meil töötab selles ametis mitu inimest, kellest kõige staažikam ja kogenum on Ülle Tõns Keskuse farmis,” märkis Urmas Raide.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus