Esimesel Jõgeva Rahvajooksul nautis jooksurõõmu ligi 190 osalejat

Laupäeval toimunud I Jõgeva Rahvajooksu võitis Deniss Košelev, kes läbis 10,2 km ajaga 34.44,8. Naistest oli parim üldarvestuses kõrge kaheksanda koha saanud Kaisa Kukk. Kokku sai esimese rahvajooksu pikal distantsil lõpuaja kirja 85 individuaalarvestuses ja 24 võistkonnajooksul osalenut. 9 km pikkuse rahvamatka läbis 23 osalejat, võistluskeskuses toimunud lastejooksudest võttis osa 44 last.

Rahvajooksu peakorraldaja Sander Maasingu sõnul läks kõik nii, nagu oli planeeritud. Patt oleks millegi üle nuriseda, ka meie miinimumeesmärk sai täidetud,” sõnas Maasing pärast jooksu lõppu. Rinnanumbriga läks trassile 150 inimest ning lastejooksudes oli kahe distantsi peale ligi 50 osalejat. Seega võib öelda, et esimene Jõgeva Rahvajooks pani täna ligi kakssada inimest jooksusammu tegema.” Sander Maasing oli kindel, et jahe ja tuuline ilm jooksusõpru ei seganud. Hommikul paistis päike ning siis ongi otsustamise hetk, kas tulla või mitte.”

Viljar Vallimäe ei osalenud

Ainus korraldajaid tabanud tagasilöök oli ühe favoriidina võistlustele vastu läinud Viljar Vallimäe mitteosalemine. Neljapäeval oli külm ilm ning jäin natuke tõbiseks,” selgitas Viljar Vallimäe loobumist. Selliseid asju ikka juhtub ja neid ei ole võimalik ette näha. Mõtlesin, et ei hakka riskima. Eelmisel aastal läksin ma haigena Tartu jooksumaratonile ning sellest taastumine võttis ikka päris kaua aega. Kui jooks järgmisel aastal toimub, loodan ikka stardis olla.”

Ühe peafavoriidi puudumine ei muutnud võitlust esikoha pärast vähem huvitavaks. Juba distantsi algul eraldus grupist kolm meest: isa ja poeg Vjatšeslav ja Deniss Košelev Ida-Virumaalt ning Jaanus Kallaste Harjumaalt. Koostöö kandis vilja ning kolmiku edu järgnevate ees suurenes iga kilomeetriga. Viimasel kilomeetril ei suutnud 46-aastane Vjatšeslav Košelev siiski enam nooremate meeste tempos püsida ning Eesti rahvajooksude legend rahuldus kolmanda kohaga. Võit siiski perekonnast välja ei läinud – noorem Košelev pani tugeva lõpuspurdiga oma paremuse maksma ning võitis Jaanus Kallastet finišijoonel 2,8 sekundiga. Vjatšeslav Košelev kaotas võitjale 17,9 sekundiga, järgmised juba ligi nelja minutiga.

Võitja jäi oma etteastega rahule

Võitja jäi oma etteastega rahule. Mõnus jooks oli,” ütles 24-aastane Deniss Košelev. Rada oli mulle tõusude tõttu küll natuke raske, aga samas oli jooks minu jaoks parajas tempos. Ootasin finišispurti ning sellega tegin ära.”

Oma isaga koos võistlemist Deniss Košelev ei pelga. Isa on päris tugev konkurent, aga ma juba võidan teda,” muigas Deniss, kelle peaeesmärgiks algaval hooajal ongi edukas võistlemine erinevatel rahvajooksudel.

Ka teise koha saanud Jaanus Kallaste jäi jooksuga väga rahule ning kurtis vaid kaks päeva varem toimunud ümber Viljandi järve jooksust jalgadesse jäänud väsimust. Viljandi järve jooksust on jalad veel kanged ning ei suutnud seal mitte osalenud Košelevile vastu hakata,” ütles Kallaste. Siiani olen Denissi ikka võitnud, aga ta on nüüd järjest paremaks läinud. Loodan, et saan talle tulevikus ikka vastu.” Jaanus Kallaste sõnul oli Jõgeva rahvajooksu rada väga huvitav ja mitmekülgne. Pole enam ammu nii huvitavat rada näinud,” ütles ta.

Naistest võitis Kaisa Kukk

Naiste arvestuses sai kindla esikoha Jõgevalt pärit Kaisa Kukk. Üldarvestuses kõrge kaheksanda koha saanud ning Deniss Košelevile kuue minuti ja 15 sekundiga kaotanud 29-aastane Kaisa Kukk läbis 10,2 km ajaga 40.59,8. Rohkem kui kolme minutiga kaotas Kukele 13-aastane Saina Mamedova Ida-Virumaalt (44.13,2), kolmanda koha sai tartlanna Kärt Kokk (44.37,7).

Ka parima naisjooksja sõnul oli rada väga mõnus. Mäed ja kogu see maastik tegid raja väga huvitavaks,” ütles Kaisa Kukk, kes samuti kurtis vaid Viljandi jooksust jäänud väsimust. Sparta Spordiseltsis treener Urmas Randma juhendamisel harjutav Kaisa Kukk alustas tõsisemate treeningutega alles mullu oktoobris. Varem käisin jooksmas vaid oma lõbuks,” lausus ta. Treeningud on juba ka esimesi häid tulemusi andnud: neljas koht Eesti talvistel meistrivõistlustel, viies koht Eesti krossijooksu meistrivõistlustel, esikoht Kõrvemaa rahvajooksul ning kuues koht ümber Viljandi järve jooksul. Kui ikka trenni teed, tulevad ka tulemused,” ütles Kaisa Kukk. Kindlaid eesmärke edasiseks ei ole praegu veel seadnud, praegu on selline vaatamise aasta,  et kuidas läheb ja kas õnnestub ilma vigastusteta hakkama saada. Tuleb läbida erinevaid distantse ja vaadata, mis sobib.”

Raja läbis ka maavanem

Raja ja jooksu korraldusega jäid rahule ka need, kes võidu peale ei võistelnud. Rahvajooksu vanim osaleja, 1945. aastal sündinud Heino Põldoja, kellele aeg 51.47,3 andis üldarvestuses 85 lõpetaja seas 39. koha, ütles, et rada oli ilus ning jahe ja tuuline ilm jooksmist ei seganud. Rajamärgistus oli hea, kuskil ühtegi komistamise kohta ei olnud,” sõnas Põldoja, kellele meeldis ka see, et rajal ei olnud ühtega koera. Maavanem Viktor Svjatõšev, kellel kulus raja läbimiseks napilt üle tunni, sõnas, et läks alt vaid sellega, et valis algul paariliseks liiga kiire jooksja. Rada, ilm ja seltskond olid aga väga head,” kinnitas maavanem.

Võistkonnajooksus, kus arvesse läks võistkonna neljanda ehk viimase liikme lõpuaeg, sai kindla esikoha kohalikest jooksjatest koosnenud võistkond Mustääz”, mille koosseisu kuulusid Kaarel Reim, Mart Reim, Marten Saarva ja Jürgo Jartsev-Moont. Võistluste individuaalarvestuses oleks nende võistkonna viimase lõpetaja aeg 46.31,2 andnud 22. koha.

Sander Maasingul on kindel plaan muuta Jõgeva Rahvajooks traditsiooniliseks. “Hetkel pole mingit põhjust, miks ei peaks rahvajooks ka järgmisel aastal toimuma,” lausus Maasing pärast esimese jooksu võitjate autasustamist. “Pärast viimaste nädalate meeletut ettevalmistustööd võtan nüüd küll väikese puhkuse, seejärel läheb aga töö 2015. a rahvajooksu nimel uue hooga lahti.” Pikalt puhata Sander Maasing siiski praegu ei saa, nüüd juba vähem kui kolme nädala pärast, 24. mail, sõidetakse II Jõgeva Rattaralli. Sander Maasingu korraldatud esimene rattaralli nimetati 2013. aasta Jõgevamaa parimaks piirkondlikuks spordisündmuseks.