Esimesed teraviljasaagid tulevad nisupõldudelt

Enamikes maakonna põllumajandusettevõtetes alustati tänavust teraviljakoristust varase talinisu põldudelt. Mõnes paigas töötavad kombainid ka odrapõldudel. Saagid jäävad põllumeeste sõnul möödunud aastaga võrreldes väiksemaks.


Möödunud kolmapäeval hakati Põltsamaa vallas Mällikvere põllumajandusühistus Alastvere küla põllul koristama varast talinisu `Ramiro`, mida kasvatakse 150 hektaril. “Esimestelt põldudelt saime saagiks ligi kuus tonni hektarilt. See on rohkem kui algul prognoosisime, kuid möödunud aastaga võrreldes on saak väiksem, sest ega taliviljad väga hästi talvitunud.

Kombainid on meil põllul hommikust hiliste õhtutundideni. Lootsime nisukoristuse pühapäevaga lõpetada, kuid vihmasaju tõttu tuleb tööd jätkata ka alanud nädalal,” ütles juhataja Meelis Kaljuste.

Tema sõnul jätab tänavu mõneti soovida ka nisu kui toiduvilja kvaliteet. “Langemisarv jääb alla 180, mis paneb vilja ustavasti viiendasse kategooriasse. Muud näitajad on siiski head,” lisas ta.

Odapõllud veel “kirjud”

Enamasti on kombainid esimesena läinud varase odra põldudele. Tänavu on aga odrapõllud “kirjud”, mis tähendab, et pärast põuda hakkasid uuesti võrsed tekkima ja hilisvõrsed on alles rohelised. Põllumajandusfirmades, kus otra kasvatakse loomasöödaks, saab seda teravilja aga juba ka koristada,” lausus Kaljuste.

“Kui nisu võetud, hakkame arvatavasti talirapsi või hernest koristama,” lisas ta.

Palamuse vallas tegutsev osaühing Kerseli hakkas varast talinisu koristama laupäeval.  “Kasvatame seda 430 hektaril, mida on mõneti rohkem kui eelmisel aastal. Teraviljadest kasvatame ka hilist otra ja suvinisu, õlikultuuridest rapsi,” rääkis juhatuse liige Raul Pärendson.

Esmapäeval alustati talinisu koristamisega ka Palamuse vallas aktsiaseltsis Evemar. Juhataja Mati Everti sõnul kasvab talinisu 400 hektaril. Everti hinnangul kulub selleks tööks vähem kui nädal, kuid kõik oleneb siiski ilmastikust. “Saagid on tänavu väiksemad kui mullu, kevadine põud andis ikka tunda,” tõdes ta.

Teisipäeval hakatakse talinisu koristama Jõgeva valla aktsiaseltsis Perevara. Taimekasvatusjuht Kalle Kivirüüt prognoosis kõige paremat saaki sordil `Fredis`. “Ostjaid teraviljale jätkub. Müüme kindlatele koostööpartneritele,”  märkis ta.

Laiusel oder küps

Laiusel hakati aga esimesena koristama varast otra, mis kasvab ligi paarisajal hektaril. “Oder on küps kolmel põllul, millest kaks asuvad Laiusel, üks Kaude külas. Masinad on põllutöödeks korralikult ette valmistatud,” lausus juhataja Tiit Maripuu.  Tema sõnul on Laiuse põllumajandusfirma tänavu ostnud ka uue Vatra traktori.

Puurmanis oder kiletunnelisse

Puurmani põllumajandusühistus on varast otra koristatud  60 hektarit. “Saagiks on praegu saadud neli tonni hektarilt. Odrast valmistame konserveeritud silo kiletunnelisse. Samuti kestab praegu ka nisu koristamine. Saagid on käesoleval aastal tükk maad madalamad kui eelmisel aastal ja mullusega võrreldes on väiksemad ka teravilja kokkuostuhinnad, mis tingitud möödunudaastastest kõrgetest saakidest,” ütles juhataja Arvi Kink.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus