Esimesed teenetemärgid jagatud

Maakonna kõrgeima astme teenetemärgi ? Jõgevamaa vapimärgi ? pälvisid Eesti Vabariigi president Arnold Rüütel ning Jõgeva Sordiaretuse Instituudi kauaaegne direktor Hans Küüts.

“Arnold Rüütel on näidanud korduvate külaskäikudega meie maakonda ning aktiivse huviga meie maakonna elu edendamise vastu, et on kogu rahva president,” ütles Aivar Kokk. “Hans Küüts on aga Jõgevamaa ainuke akadeemik, kes Jõgevamaale rahvusvahelises teadusilmas hulga tuntust toonud.”

Arnold Rüütlile viib maavalitsuse esindus vapimärgi kätte 28. veebruaril, akadeemik Küütsile sai maavanem maakonna lipu värves lindi külge kinnitatud ahjusooja vapimärgi (märgid jõudsid Jõgevale vaid mõni tund enne vastuvõtu algust) kohe kaela riputada.

Jõgevamaa Kuldristi kavalerideks kuulutati Jõgevamaa ja Eesti Metsaseltsi esimees Kaupo Ilmet, teenekas naistearst Tiiu Luga ja endine Poola Vabariigi suursaadik Eestis Wojciech Wroblewski. Kaupo Ilmeti teeneks on eelkõige maakonna ühe külastatuma turismiobjekti ? Elistvere loomapargi ? käivitamine, ent tema ideest kasvas välja ka tunamullune üleriigiline miljoni puu istutamise kampaania. Kassinurme mäed on tänu tema agarale tegutsemisele muutunud aga väga atraktiivseks ürituste korraldamise ja puhkepaigaks.

Aastakümneid Jõgeva haigla sünnitusosakonnas ja naistenõuandlas töötanud günekoloogile Tiiu Lugale võlgnevad paljud jõgevamaalased tänu selle eest, et nad siin ilmas üldse olemas on. Wojciech Wroblewski muutus aga Eestis resideeruva Poola suursaadikuna Jõgevamaal vaat et omainimeseks: ta aitas siinsetel omavalitsustel ja koolidel Poolas koostööpartnereid leida, aitas leida toetust mitmetele siinsetele ettevõtmistele ja võttis osa paljudest maakonnas toimunud üritustest.

Aktiviseerimiskeskus ruulib

Jõgevamaa Hõberisti pälvisid Kamari Haridusseltsi juhatuse esimees, külaliikumise eestvedaja Kalli Kadastik, Torma Põllumajandusosaühingu juhataja Ahto Vili, OÜ Põltsamaa Graniit juhataja ja Sihtasutuse Põltsamaa Tervis nõukogu esimees Endel Pajumägi ning OÜ Mustvee Õmblus juhataja Anatolia Lunina. Kalli Kadastik tõusis möödunud aastal avalikkuse huviorbiiti seoses sellega, et Eesti külade ja väikelinnade liikumine Kodukant kuulutas Kamari küla Eesti parimaks külaks, Ahto Vili puhul leidis tunnustamist tema järjekindel töö oma firma tippu viimisel, Endel Pajumägi sihikindlus aitas taasavada Põltsamaa haigla ? nüüd juba hooldushaiglana, Anatolia Luninale on Mustvee kandi rahvas aga tänulik selle eest, et ta suutis suletud Marati Mustvee pesuvabriku asemel uue õmblusfirma käivitada ning koondatud õmblejatele taas tööd pakkuda.

Jõgevamaa Aasta Teoks 2005 tunnistati Jõgevamaa Omavalitsuste Aktiviseerimiskeskuse valmimine. Tegutses keskus tegelikult juba varem, möödunud aastal sai keskuse ühtekokku 11 miljonit krooni maksma läinud hoone lõplikult valmis, samuti käivitus seal edukalt Euroopa Sotsiaalfondi 8,3 miljoni kroonise mahuga projekt, mis on suunatud pikaajalistele töötutele. Nagu möödunud aastalgi, kaasnes Aasta Teoga 1000 euro suurune preemia, mille panid välja maavalitsus, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

Eesti kolmas piimatoodang

Jõgevamaa Heaks Investeerijaks 2005 tunnistati Tartu Teedevalitsus, mille eestvõttel renoveeriti 14,8 km pikkune Õuna-Kaarepere teelõik. Renoveerimine läks maksma 57,4 miljonit krooni, millest 75 protsenti tuli Euroopa Regionaalarengu Fondilt ning ülejäänu Eesti riigilt.

Heaks Põllumajandusettevõtteks 2005 kuulutati Torma Põllumajandusosaühing, mis on eliitklassi tõuveisekasvatusmajand ning Torma valla üks suuremaid tööandjaid. 8700 kilogrammise piimatoodanguga lehma kohta oli see firma möödunud aastal jõudluskontrolli andmetel Eestis kolmandal kohal. Möödunud suvel sai Torma POÜl valmis vabapidamislauda teine etapp, lõppjärgus on noorkarjalauda rekonstrueerimine.

Tiitli Hea Ettevõte 2005 pälvinud AS Põltsamaa Felix on Põltsamaa linna suurim maksumaksja, andes iga päev tööd 120 inimesele. Suvisel ajal leiavad seal rakendust veel sadakond inimest. 2005. aastal renoveeriti suurettevõtte küttesüsteem.

Möödunud aasta Hea Turismitegijana tõsteti esile motomatkajate klubi Jõgeva MC, mis on aastaid korraldanud rahvusvahelist motomatkajate kokkutulekut Jõgevatreff. Möödunud aastal toimus klubi eestvedamisel ka rahvusvahelise motomatkakalendri tähtsaim üritus ? 60. Fim-Ralli, mis tõi Tartusse kokku 1600 inimest 26 riigist.

Aasta Tegija ning Hea Ettevõte, Põllumajandusettevõte, Investor ja Turismitegija said auhinnaks maakonna sümboolikaga nahast seinapildid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus