Esimesed klassid muuseumitunnis

Selle nädala kolmel esimesel päeval külastasid Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi taas maakonna koolide esimeste klasside õpilased. Vana aja koolitund muuseumi klassitoas aitab laste koolitee alguse elamusterohkemaks muuta.

Muuseumis käigu võtsid lapsed ette omavalitsuste kaupa. Iga tunni juhatasidki sisse maavanem Viktor Svjatõšev ja vastava omavalitsuse juht. Näiteks Jõgeva Ühisgümnaasiumi esimeste klasside lastelt uuris maavanem Viktor Svjatõšev üleeile, kas nad kunagi puud istutanud on. Selgus, et enamik oli: kes õunapuud, kes kastanit, kes midagi muud. Seepeale soovitas maavanem lastel palju tarkust koguda — samavõrra, kui nende istutatud puud pikemaks kasvavad. Jõgeva linnapea Kalmer Lain soovis, et lastel koolis ikka hästi läheks.

Vana aja koolitunnis said lapsed muuseumipedagoog Aili Kalavuselt teada, missugustes oludes omandasid lapsed koolitarkust enam kui sajand tagasi. Muuseumipedagoog testis ka laste lugemis- ja arvutamisoskust ning pani nad hariliku sule ja tindiga kirjutama.

Kui koolitund peetud, mindi üles ärklisaali, kus iga lastegruppi ootas lauatäis raamatuid ning teine lauatäis kommikotte ja kõrrejooke, mis siis laiali jagati. Raamatuks, mille kõik esimese klassi lapsed kingituseks said, oli tänavu Tiia Toometi „Lugemistund“, mis kenasti haakub muuseumis kuuldu-nähtuga: ka selle raamatu lugudes on juttu vana ja uuema aja inimestest, asjadest ning toimingutest, sealhulgas koolist, kooliõpilastest ja koolikommetest.

Palamuse muuseumis vana aja koolitundi pidamas on Jõgevamaa koolide esimeste klasside õpilased käinud maavalitsuse kutsel nüüd juba seitsmel aastal. Kui varasematel aastatel võeti see käik ette esimese veerandi viimasel nädalal, siis tänavu toodi ettevõtmine kuu aja võrra ettepoole: ajale, mil ilm veel väljas olla lubab. Tänavu viidi nimelt kõik lapsed pärast muuseumikülastust Elistvere loomapargi asukaid vaatama. Kogu kolmepäevast ettevõtmist toetasid Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, maakonna omavalitsused, AS Põltsamaa Felix ja Riigimetsa Majandamise Keskus.

Maakonna koolide esimestesse klassidesse astus tänavu 277 last ehk 47 võrra vähem kui mullu.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus